Xinjiang kültürel değişim heyeti Suudi Arabistan'ı ziyaret etti

Xinjiang kültürel değişim heyeti Suudi Arabistan'ı ziyaret etti

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nden kültürel değişim heyeti 21-25 Kasım günlerinde Suudi Arabistan'ın Riyad ve Cidde kentlerini ziyaret etti.

Suudi Arabistan'da çeşitli çevrelerle gerçekleştirilen görüşmelerde, Xinjiang'da yürütülen terörle mücadele ve aşırıcılığı giderme çalışmaları, etnik ve dini politikalar, mesleki eğitim gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmelerde hazır bulunan İslam İş Birliği Teşkilatı, Suudi Arabistan Basın Bakanlığı, Suudi Arabistan Faysal Diplomatik Araştırmalar Enstitüsü ve diğer çevrelerden temsilciler, Xinjiang'da istikrarın korunması, ekonomik kalkınma, halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesi, etnik birlik, dini uyum gibi konular hakkında bilgi edindi.

Heyetin açıkladığı rakamlar görüşmeye katılanları şoke etti. Rakamlara göre, 1990'lı yıllardan 2016 yılına kadar Xinjiang'da binlerce terör ve şiddet olayı düzenlendi. Bu olaylar Xinjiang halkının can ve mal güvenliğini ciddi şekilde zedeledi.

Son yıllarda Xinjiang'da terörizm ve aşırıcılıkla mücadele kapsamında güçlü tedbirler hayata geçirildi, sosyal güven ve istikrar yeniden tesis edildi. Son 3 yılda Xinjiang'da hiçbir şiddet olayı yaşanmadı.

2018 yılından beri yabancı yetkililer, basın mensupları, dini örgütler ve hükümet dışı örgütler dâhil 60'tan fazla grup Xinjiang'a davet edildi ve Xinjiang'ı yerinde ziyaret edip inceledi.

Kültürel değişim heyeti Suudi Arabistan'dan önce Katar ve Kuveyt'i ziyaret etmişti.