Xinjiang karalama kampanyası ve Batı medyası

Xinjiang karalama kampanyası ve Batı medyası

Son günlerde başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere Batı medyası ve algı merkezlerinden Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi için yalan kampanyası yürütüldüğü aşikâr. ABD'nin yükselen Çin korkusu, Xinjiang'daki terörle mücadeleyi destekleyecek kadar düşük bir politikaya yönelmesine sebep oldu. China Daily gazetesinden Zhang Zhouxiang bu yalanlara kimin neden inandığına dair bir yazı ele aldı Sizler için alıntılıyoruz:

YALAN NASIL SÖYLENİR VE İNSANLAR NASIL İNANIR?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli haber sitesi The Grayzone ve Çin karşıtı kuruluşların Çin'in Xinjiang sorunu hakkında ileri sürdükleri bilgilerin yalan olduğu ortaya çıktı. Bu gelişme, uluslararası toplumun Xinjiang sorunu hakkındaki gerçekleri öğrenmesine bir pencere açtığı gibi, Batılı ülkelerdeki Çin karşıtı güçlerin Çin'i bastırmak için gerçekleştirdikleri komplo girişimlerini de gün yüzüne serdi.

The Grayzone editörü Max Blumenthal ve Kanadalı yazar Ajit Singh tarafından hazırlanan araştırmada, "Xinjiang'da milyonlarca Müslüman tutuklanıyor" şeklindeki iddianın Batılı basın kuruluşlarında sürekli ortaya atıldığı, ancak derinlemesine incelendiğinde bu iddianın sağlam bir temeli bulunmadığı kaydedildi.

The Grayzone'da öncelikle "Çin İnsan Haklarının Koruyucusu Ağı" (CHRD) isimli bir kuruluşun asılsız ifadeleri yayımlandı. Söz konusu kuruluşun asılsız iddiasında, Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi'ne sunulan bir raporda, "Yaklaşık 2 milyon kişi 'yeniden eğitim' projesine katılmaya zorlandı" gibi ifadelerin yer aldığı vurgulandı. Bu suçlama, birçok Batılı basın kuruluşu tarafından Çin'e saldırmak amacıyla kullanıldı.

Sadece sekiz kişiyle röportaj yapılarak, milyonlarca insan adına konuşmak büyük bir acizliğin göstergesidir.

KİM BÖYLE BİR YALANA İNANACAK KADAR SAF OLABİLİR?

Gerçekte, bu yalanlara inanan bir grup ABD'li siyasetçi var. Saf oldukları için değil, Xinjiang üzerinden kamuoyu yaratma ve çıkar peşinde oldukları için inanmış taklidi yapıyorlar.

ABD Temsilciler Meclisi, Uygur İnsan Hakları Politikası Yasası'nı kabul ederek, bu yalanlar ile bir taşla iki kuş vurmaya çalıştı.

Yalan söylemek için uzman tekniklere sahip olmanıza gerek yoktur. Mantıksal olmanıza veya tüm boşlukları doldurmanıza da ihtiyaç duymazsınız. Yanlış iddialarınız için kanıtları tahrif etmeniz gerekmez. İhtiyacınız olan tek şey iyi bir pazar araştırması yapmak, kitlelerinizin gerçekten neye ihtiyacı olduğunu öğrenmek ve ardından gereksinimlerini karşılayan bir yalan söyleme olacaktır.