Xinjiang halkından Amerika'nın sözde Uygur yasasına tepki

Xinjiang halkından Amerika'nın sözde Uygur yasasına tepki

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi sözde "2019 Uygur İnsan Hakları Politikası Yasa Tasarısını" onayladı. Xinjiang'da farklı etnik gruplara mensup vatandaşlar bu karara tepki gösterdi.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Kadın Federasyonu Başkanı Aynur Mehsut, ABD'nin Xinjiang politikasına duyduğu öfkeyi dile getirerek, "Xinjiang'da istikrarın korunmasını sağlamak amacıyla uygulanan bir dizi önlem halkın desteğini kazandığı gibi, insan haklarının en iyi şekilde korunmasını sağladı." dedi.

Hotan bölgesine bağlı Guma İlçesi Denetleme Müdürlüğü'nden Gülçehre Gayret Eylül 2016'da meydana gelen bir terör olayında babasını kaybetti. Babası eski Guma İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Gayret Mamut bombalı intihar saldırısı sırasında hayatını kaybetmişti.

Gülçehre Gayret, "ABD bizim yaşamımızı eleştirecek durumda değil, Xinjiang'ın güzel ve istikrarlı duruma kavuşması babam gibi çok sayıda kahramanın hayatını feda etmesi bedeliyle elde edilmiştir, herhangi bir kimsenin bizim güzel Xinjiang'ımızı kirletmesine izin vermeyiz." diye konuştu.

Hotan bölgesinde yaşayan Ablet Nadir daha önce dini aşırıcı düşüncenin etkisine girmiş bir isimdi.

Ablet Nadir, Hotan Mesleki Eğitim Kursu Merkezi'nde devlet dilinin yanı sıra yasa ve yönetmelik ile mesleki teknik bilgileri öğrendi, mezun olduktan sonra Hotan kenti Tiefeng Vinç Kiralama Şirketi'nde işe girerek, yeni hayatına başladı.

Ablet Nadir, "2019 Uygur İnsan Hakları Politikası Yasa Tasarısı tamamen yalanlarla dolu. Eğitim kursu merkezindeki öğrenim hayatım teknik bilgiler edinmemi sağladı, şimdi istikrarlı bir çalışma olanağına kavuştum, ailemdekiler bundan çok memnun" diyor.

Xinjiang'ın güneyindeki Aksu kentine bağlı Üçturfan ilçesinin İmam kasabasında devlet dili ilkokulu açan Kurban Niyaz konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Uygurlar dâhil çeşitli etnik grupların mevcut hakları ve gelişme hakları etkili şekilde güvence altına alınıyor. ABD'nin sözde 'Xinjiang sorunu' gerçeklerden çok uzak. Günümüzde Xinjiang tarihinin en gelişmiş döneminde, çeşitli etnik gruplardan vatandaşlar en çok fayda sağladığı dönemi yaşıyor, birlik ve sevgi dolu, uyumlu bir ortamda bir arada yaşıyoruz, sosyal istikrar sağlanıyor."