Xinjiang: Batılı düşünce kuruluşlarının Xinjiang iddiaları tamamen asılsız

Xinjiang: Batılı düşünce kuruluşlarının Xinjiang iddiaları tamamen asılsız

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yerel hükümeti, Batılı ülkelerdeki bazı düşünce kuruluşlarının Xinjiang hakkındaki iddialarının tamamen asılsız olduğunu açıkladı. 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yerel hükümeti Basın Sözcüsü Elican Anayit bugün düzenlenen basın toplantısında Batılı ülkelerdeki bazı düşünce kuruluşlarının sözde uydu görüntülerine dayanarak, Xinjiang hakkında şoke edici iddialar ileri sürdüğünü belirtti. 

Örneğin, Avustralya Stratejik Politikalar Araştırma Enstitüsü, (ASPI) yayımladığı bir raporda, Xinjiang'da dış duvarlarla çevrili her yapının "cezaevi" olduğunu iddia etti. İddiayı değerlendiren Basın Sözcüsü Elican Anayit, mevzubahis yapıların cezaevi değil sivil kurumlar olduğunu vurguladı. 

Anayit, "ASPI'nin raporunda sözü geçen Turfan kentindeki cezaevi, aslında yerel hükümetin ofis binasıdır. Kaşgar'da yer alan ve cezaevi olduğu iddia edilen yapılar ise huzur evi, lojistik parkı ve okuldur. Bu yapılar Google ve Baidu haritalarında görüntülenebiliyor." dedi. 

Sözcü Elican Anayit, ASPI gibi bazı sözde bağımsız düşünce kuruluşlarının akademik kurum olmadıklarını ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümeti tarafından manipüle edilerek Çin'e karşı kullanıldıklarını söyledi. Bu düşünce kuruluşlarının ortaya koydukları araştırmaların da sübjektif ve yalanlarla dolu olduğunu ifade eden Sözcü Anayit, söz konusu dayanaksız araştırmaların, Avustralya'nın akademik çevrelerince akademik değer taşımayan çalışmalar olarak değerlendirildiğini söyledi. 

Sözcü Anayit, yabancı dostların Xinjiang'a gelerek adil ve objektif bir tutumla Xinjiang hakkındaki gerçek bilgileri almaları gerektiğini söyledi. 

Elican Anayit açıklamasında Xinjiang'daki sözde "soykırım" iddiasını da püskürttü. İddiaların Çin karşıtı yabancı güçlerin karalamasından ibaret olduğuna dikkat çeken Anayit, 2010-2018 döneminde Xinjiang'da Uygur nüfusunun yüzde 25,04 artarak 10 milyon 171 bin 500'den 12 milyon 718 bin 400'e yükseldiğini söyledi. 

Sözde "soykırım"ın bir yalan olduğunun altını çizen Sözcü Elican Anayit, ABD'nin Kızılderililere yaptıklarının gerçek anlamda bir soykırım olduğunu dile getirdi. 

ABD gibi bazı Batılı ülkelerdeki Çin karşıtı güçlerin soykırım iddialarıyla, Birleşmiş Milletler (BM) Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni çiğnediğini vurgulayan Sözcü Anayit, bu iddialara kararlılıkla karşı çıktıklarını aktardı.