Xi'nin Myanmar ziyareti ne anlam taşıyor

Xi'nin Myanmar ziyareti ne anlam taşıyor

Shenzen Üniversitesi Profesörü Dai Yonghong, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 17-18 Ocak'ta Myanmar'a yapacağı ziyareti Global Times gazetesi için kaleme aldı. Sizler için alıntılıyoruz:

Çin Halk Cumhuriyeti ve Myanmar 70 yıllık diplomatik ilişkilerini, müdahalelere rağmen dostça sürdürmeye devam ediyor. Myanmar, Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol İnisiyatifi (BRI) çerçevesinde iş birliğine giderek, bölgedeki barışın sürdürülmesine katkıda bulunuyor.

Çin ve Myanmar'ın ikili ilişkileri güçlendirmesi stratejik öneme sahip. Myanmar'ın Çin'in enerji arzı çeşitliliğini sağlamadaki rolü önemlidir. Çin-Myanmar petrol ve gaz boru hattı, Çin için daha iyi bir enerji koridoru alternatifi sunmaktadır. Dahası, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana Çin ile olan sınır sorunlarını çözen ilk ülke Myanmar'dır. Önemli bir örnek teşkil ediyor ve Çin'in komşu ülkelerle uyumlu ilişkiler geliştirmesinin öncüsü.

2020'DE İLK SINIR ÖTESİ DURAK "MYANMAR"

Cumhurbaşkanı Xi Jinping 2020 yılının ilk yurt dışı gezisini 17-18 Ocak'ta Myanmar'a gerçekleştirecek. Bu ziyaret ile iki ülke arasındaki iş birliğini ve ilişkilerini daha da zenginleşeceği yeni bir dönem başlayacak. Ziyarette Çin-Myanmar Ekonomik Koridoru'nun inşası, altyapı ve bölgesel güvenlik konusu da gündemde olacak.

Birincisi, iki ülke bölgesel barış ve güvenliği sağlama konusunda ortak çıkarlara sahiptir. Bölgesel ve küresel yönetişimin önemli bir katılımcısı olarak Beijing, bölgesel çatışmalar ve Rohingya meselesiyle başa çıkmak için Nay Pyi Taw ile iş birliği yapacak.

ASEAN üyesi olarak Myanmar, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık çerçevesinde Çin ile daha yakın ekonomik ve ticari iş birliği gerçekleştirecek. Çin-Myanmar Ekonomik Koridoru'nun gelişimini teşvik ederek, Myanmar'ın ekonomik gelişimi hızlandırılacak. Tabii ki, umut verici bir geleceğe giden yolda engeller var. Bazı faktörler, ikili iş birliğinin derinliğini ve genişliğini hâlâ kısıtlıyor. Bazı güçler bu ikili ilişkisinin gelişmesini engelliyor.

Çin-Myanmar sınırı boyunca gri alanların yanlış yönetimi söz konusudur. Yasadışı ticaret, uyuşturucu kaçakçılığı ve isyan grupları bölgede oldukça aktif. Bu sorunların üstesinden gelmek için her iki ülkenin zamana ihtiyacı var.

Myanmar, demokratikleşme ve modernizasyonunda da hızla ilerleme kaydediyor. Çin ile el ele vererek, müreffeh toplumları birlikte yaratmalı.