Xi'den ulusal savunmanın ve silahlı kuvvetlerin güçlendirilmesi vurgusu

Xi'den ulusal savunmanın ve silahlı kuvvetlerin güçlendirilmesi vurgusu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu yıl için belirlenen ulusal savunma ve silahlı kuvvetleri güçlendirme hedeflerine ulaşılması, ayrıca salgın kontrolünün düzenli olarak sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Merkez Askeri Komisyonu Başkanı olan Xi, 13. Çin Ulusal Halk Meclisinin yıllık toplantısı kapsamında Halk Kurtuluş Ordusu ve Halkın Silahlı Polis Gücü delegasyonun düzenlediği oturuma iştirak etti.

Xi oturumda, Çin ordusunun Covid-19 salgınıyla mücadelede yaptığı büyük katkıları takdirle değerlendirdiğini kaydetti.

Salgının küresel düzen ile ulusal güvenlik ve kalkınmada derin etkiler yarattığına dikkat çeken Xi, bu karmaşık durumla etkili bir şekilde mücadele etmek için askeri eğitimin güçlendirilerek, ulusal egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarları ile ulusal stratejik istikrarın kararlılıkla korunması gerektiğini dile getirdi.

Xi, ulusal savunmada ve silahlı kuvvetlerde yürütülen reformların ilerletilerek, belirlenen hedeflere zamanında ulaşılmasının önemini vurguladı.

Xi ayrıca, Çin ordusunun tıp alanındaki bilimsel araştırma gücünü geliştirerek, Covid-19'un ilaçları ve aşısı için Ar-Ge çalışmalarını hızlandırması, savunma alanındaki bilimsel inovasyonu güçlendirmesi, yerel ekonomik ve toplumsal gelişme ile yoksullukla mücadeleye daha büyük katkı yapması talimatı verdi.