Xi'den selle mücadele çalışmaları için talimat

Xi'den selle mücadele çalışmaları için talimat

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkenin güneyinde yaşanan sel felaketi ile mücadele çalışmalarıyla ilgili önemli bir talimat verdi.

Xi, çeşitli kademelerdeki ÇKP komiteleri ve yerel yönetimlerden sorumluluklarını yerine getirmelerini, yetkililerden de çalışmaları mücadelenin ön cephesinde yönetmelerini ve halkın can ve mal güvenliğini sağlamak için ellerinden geleni yapmalarını istedi.

Xi, son dönemde başta Yangtze ile Huaihe nehirleriyle Dongting, Poyang ve Taihu gölleri olmak üzere birçok nehir ve gölün taşma riskiyle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekti. Xi ayrıca, Chongqing kenti ile Jiangxi, Anhui, Hubei, Hunan, Jiangsu ve Zhejiang eyaletlerinde sel yaşandığını anımsatarak, sellerin can ve mal kaybına yol açtığını, selle mücadelede ciddi koşullarla karşılaşıldığını kaydetti.

Xi, Çin Afetle Mücadele Komutanlığı ile Acil Durum Yönetimi Bakanlığı ve Su Kaynakları Bakanlığı'na selle mücadele ekiplerini ve yardım malzemelerinin dağıtımını uygun şekilde yönlendirme, afet bölgelerindeki Çin Halk Kurtuluş Ordusu birlikleri ve silahlı polis gücüne de selle mücadeleye aktif olarak katılma talimatı verdi.

Xi ayrıca, ilgili kuruluşlara, selden etkilen bölgeleri afet sonrası yeniden yapılandırma, bu bölgelerde üretim ile çalışma düzeninin yeniden normale kavuşmasını sağlama ve özellikle afetten zarar gören yoksul vatandaşlara yardım etme talimatı verdi.