Xi'den salgına karşı küresel iş birliği çağrısı

Xi'den salgına karşı küresel iş birliği çağrısı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Xi, görüşmede, en zor döneminde Çin'e sağladığı yardımlardan dolayı Çin hükümeti ve halkı adına Özbekistan'a teşekkür etti.

Dünya çapındaki yeni koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelenin, insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturmanın doğru yol olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğine dikkat çeken Xi, tüm dünya halklarının can güvenliğiyle küresel refahı yakından ilgilendiren bu mücadelede en güçlü silahın dayanışma ve iş birliği olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi, tüm dünyanın mevcut sınamaların üstesinden gelmek ve insanlığın ortak yuvasını korumak için iş birliğini güçlendirmesi gerektiğini belirtti.

Xi, iki ülkenin salgınla mücadelede güçlerini birleştirirken tüm alanları kapsayan ikili iş birliğini ilerletip Kuşak ve Yol kapsamındaki projeleri devam ettirmesi ve Dünya Sağlık Örgütü gibi çok taraflı çerçeveler altında koordinasyonu yoğunlaştırması gerektiğini kaydetti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, Çin hükümetinin Xi Jinping'in liderliğinde katı, kararlı ve etkili tedbirleri hayata geçirerek salgını kısa süre içinde kontrol altına aldığının altını çizdi.

Mirziyoyev, mevcut duruma göre uluslararası toplumun dayanışmayı pekiştirerek Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Shanghai İş birliği Örgütü gibi çerçeveler altında çok taraflı iş birliğini kuvvetlendirmesi gerektiği konusunda Xi Jinping ile hemfikir olduğunu belirtti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı, Çin ile el ele vererek insanlığın ortak kader topluluğunun inşası için ortak çaba harcamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.