Xi'den reformları hızlandırma vurgusu

Xi'den reformları hızlandırma vurgusu

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Reformları Kapsamlı Derinleştirme Komisyonu'nun 14. Toplantısı dün başkent Beijing'de yapıldı.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, ekonomik ve toplumsal gelişmelere daha iyi bir şekilde hizmet etmeleri amacıyla reformların hızlandırılması talimatı verdi.

Başta "2020-2022 Kamu İşletmelerinin Üç Yıllık Eylem Planı" olmak üzere birkaç belgenin incelenip onaylandığı toplantıda, kamu işletmelerinin yapısal ayarlamalarının hızlandırılmasının yanı sıra, kamu işletmelerinin risklere karşı direnme, rekabet ve inovasyon kabiliyetlerinin güçlendirilmesine vurgu yapıldı.

Toplantıda, Çin'deki sağlık sisteminin Covid-19 salgını karşısında bir sınavdan geçtiğine ve halkın can güvenliği ile sağlığını ilk sıraya koymakta ısrar ettiğine işaret edildi.

Toplantıda, bazı bölgelerde salgınla mücadelede son zamanlarda öne çıkan sorunlar karşısında sistem ve mekanizmadan hareket edilerek, mevcut boşlukların doldurulması için yollar bulunması ve salgında ikinci dalganın yaşanmasının kararlı bir şekilde önlenmesi amacıyla çaba gösterilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Toplantıda ayrıca, tarım ve tarımsal bölgeler, eğitim, kültür gibi alanlardaki reformlarda düzenlemeler yapıldı.