Xi'den Kiribati'ye bağımsızlık yıl dönümü tebriği

Xi'den Kiribati'ye bağımsızlık yıl dönümü tebriği

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kiribati'nin bağımsızlığının 41. yıl dönümü vesilesiyle Kiribati Devlet Başkanı Taneti Maamau'ya kutlama mesajı gönderdi.

Xi mesajında, "Kiribati Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının 41. yıl dönümü vesilesiyle, Çin hükümeti ve halkı ile şahsım adına, sizin aracılığınızla hükümetinizi ve halkınızı kutluyorum." ifadesini kullandı.

Çin ile Kiribati arasındaki diplomatik ilişkinin 27 Eylül 2019'da yeniden normale dönmesiyle ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığına dikkat çeken Xi, aradan geçen zamanda iki ülke arasında karşılıklı siyasi güvenin sürekli derinleştiğini, karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin canlı bir şekilde geliştiğini, kültürel ve beşeri iletişimin devamlı olarak genişlediğini ve iki ülke halkına birçok somut fayda sağlandığını dile getirdi.

Xi mesajında ayrıca, "Kiribati'yle ilişkilere büyük önem veriyorum. Sizinle birlikte iki ülke arasında bütün alanlardaki diyalog, iletişim ve iş birliğini ilerleterek, ikili ilişkiyi yeni bir seviyeye taşımak için çaba harcamaya hazırım. Ülkenize müreffeh bir gelecek ve halkınıza mutluluk diliyorum." ifadesine yer verdi.