Xi'den kamu sağlığı koruma ağı vurgusu

Xi'den kamu sağlığı koruma ağı vurgusu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün 13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 3. Toplantısı kapsamında Hubei eyaleti heyetinin oturumuna katılarak önemli bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, konuşmasında, büyük çaplı salgınların ve ani kamu sağlığı tehditlerinin engellenmesinin ulusal güvenlik ve kalkınmayı yakından ilgilendirdiğine dikkat çekerek, kamu sağlığı koruma ağının inşasının önümüzdeki günlerde etkin şekilde yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Hubei heyetinin oturumunda yaptığı konuşmada, öncelikle yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede sağladığı önemli katkılardan dolayı Hubei ve Wuhan sakinlerine teşekkür etti. Xi, şöyle konuştu:

"Hubei ve Wuhan sakinleri, salgınla mücadeleye önemli katkılar sağladı ve büyük fedakârlıklar gösterdi. Wuhan, 'kahraman kent', Hubei ve Wuhan halkları da 'kahraman halklar' unvanlarına lâyık görüldü. Bu vesileyle Hubei eyaletindeki çeşitli etnik gruplara mensup üyelerimize içten selamlarımı ve şükranlarımı iletmek istiyorum."

"ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRMELİ"

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin dışında salgının yayılma eğiliminin etkin şekilde engellenemediğine dikkat çekerek, Çin'deki bazı bölgelerde az sayıda da olsa hâlâ vakalar görüldüğünü, asemptomatik vaka sayısının da arttığını, bu nedenle salgını önleme çalışmalarının hiç gevşetilmeden aralıksız ve eksiksiz şekilde yürütülmesi gerektiğini kaydetti. Xi, şöyle konuştu:

"Salgını önleme ve kontrol çalışmalarını hiç gevşetmemeliyiz. Daha önce yaptığımız gibi, önümüzdeki günlerde de çalışmaları etkin şekilde yürütmeliyiz. Dış kaynaklı salgını etkin şekilde önleyeceğiz, iç kaynaklı salgınının yeniden sıçramasını kontrol altına alacağız, salgını önlemede zorlukla elde edilen başarıları boşa çıkarmayacağız."

Konuşmasında Covid-19 salgınıyla mücadelede, Çin'deki kamu sağlığı sistemi ile tedavi hizmetleri sisteminin önemli rol oynadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Xi Jinping, sistemde bazı eksiklik ve boşlukların görüldüğüne vurgu yaptı.

Xİ, GÖZLEM VE ERKEN UYARI SİSTEMİNİN ÖNEMİNİ HATIRLATTI

Salgını henüz başlamadan önlemenin, en ekonomik ve etkili kamu sağlığı stratejisi olduğuna dikkat çeken Xi Jinping, salgını önleme ve kontrolden sorumlu çeşitli kademelerdeki kuruluşların görev ve sorumluluklarının düzenlenmesi, çalışma mekanizması ve çalışma verimliliğinin artırılması gerektiğini söyledi.

Salgına dair gözlem ve erken uyarı sisteminin isabetli olması gerektiğinin altını çizen Xi, kaynağı bilinmeyen salgınları ve olağan dışı sağlık olaylarını gözlem mekanizmasının standartlaştırılmasının önemini vurguladı.

Acil durumlarda sağlık kuruluşlarını seferber etme, bölgesel koordinasyon ve büyük çaplı salgınlara yönelik tedaviyle ilgili mekanizmaların da düzenli hâle getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Xi Jinping, kamu sağlığı alanındaki hukuki düzenlemelerin ilerletilerek, "yeni dönemde vatansever sağlık kampanyasını" sürekli yoğunlaştıracaklarını kaydetti.

Xi, maske takma, atık sınıflandırma, sosyal mesafenin korunması ve tedaviler için internet üzerinden rezervasyon yapılması gibi uygulamaların daha da yaygınlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.