Xi'den gençlere tavsiyeler

Xi'den gençlere tavsiyeler

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkenin gençlerine büyük önem veriyor. Xi bu konuda daha önceden yaptığı bir konuşmada, "Çin Rüyası'nın gerçekleştirilmesi için yalnız bizim kuşağımızın değil, genç kuşağın da çaba göstermeye devam etmesi gerekiyor." demişti. Geçen yıl ülkedeki birçok okulu ziyaret eden Xi, bu ziyaretlerinde gençlerin eğitimi ile sosyal yaşamlarına büyük ilgi gösterdi.

Geçen yıl 19 Aralık'ta, Macao'daki Yingcai İlkokulu'nu ziyaret eden Xi, okuldaki öğrencilerin "Bir Ülke, İki Sistem" konulu dersine konuk oldu. Xi, okulda yaptığı açıklamada, vatanseverlik duygusunun öğrencilere iyi bir şekilde öğretilebilmesi için ülke tarihinin de iyice bilinmesi gerektiğini söyledi. Xi, Macao gençlerinin gelecekte ülkenin gelişimine büyük katkı yapacağına inandıklarını kaydetti.

Xi, geçen yılın nisan ayında ise, Chongqing kentinin kırsal bölgesinde bulunan Zhong Yixiang İlkokulu'nu ziyaret etti. Xi, dağınık ve az gelişmiş bir bölgede yer alan bu okulda yaptığı ziyarette şunları söyledi:

"Çocuklarımıza en iyi eğitimin verilmesi lâzım. Okulumuzdaki öğretmenler yalnızca öğretmen değildir; aynı zamanda çocukların anne ve babalarıdır. Çocuklarımızın burada mutlu olarak yetiştirilmesi için okulda güvenli bir ortamın tesis edilmesi ve çocuklarımıza taze ve kaliteli gıdalar ulaştırılması gerekiyor."

Xi, geçen yıl ağustos ayında da, Gansu eyaletindeki Shandan BaiLie Koleji'ni ziyaret etti. Xi ziyaretinde, mesleki eğitimin gençlerin kariyer planı için büyük önem taşıdığını vurguladı. Xi konuşmasına şöyle devam etti:

"Reel ekonomi, ülkedeki ekonomik gelişime sağlam bir temel attı. Reel ekonominin geliştirilmesi için birçok kalifiye teknisyen yetiştirilmesi lâzım. Bu yüzden, meslek eğitiminin geliştirilmesi ülkenin ekonomik kalkınmasında büyük önem taşıyor. Kolejdeki gençlerimizin iyi bir geleceğe sahip olacağına inanıyorum."

Geçen yıl ayrıca, Çin'in Tianjin kentindeki Nankai Üniversitesi'nin 100. yıl dönümü kutlandı. Cumhurbaşkan Xi, Nankai Üniversite'de kutlama etkinliklerine katıldı. Xi burada yaptığı konuşmada, üniversitedeki öğrencilerin geleceğine ışık tuttu:

"Nankai Üniversitesi, Çin milletinin kalkınması için kurulmuştu. Şimdi üniversiteden mezun olanların yine Çin Rüyası'nın gerçekleştirilmesi için katkı yapmaya devam etmesi gerekiyor."