Xi'den Filistin-İsrail barışına destek mesajı

Xi'den Filistin-İsrail barışına destek mesajı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Birleşmiş Milletler'de (BM) Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü vesilesiyle düzenlenen toplantıya tebrik mesajı gönderdi.

Filistin sorununun Orta Doğu sorununun merkezi olduğuna işaret eden Xi, Filistin sorununun kapsamlı ve adil bir şekilde çözülerek, Filistin ile İsrail'in barış içinde bir arada bulunmasının ve beraber kalkınmasının uluslararası toplumun ortak çıkarlarına uygun olduğunu belirtti.

Xi, uluslararası toplumun adaleti savunarak, BM'nin ilgili kararları ile "toprak karşılığında barış" ilkesi ve iki devletli çözüm planında ısrar ederek, barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için uygun bir ortam yaratması gerektiğinin altını çizdi.

Xi, Çin'in Filistin halkının dürüst bir dostu, yakın bir ortağı ve iyi bir kardeşi olarak, Filistin-İsrail barışını kararlılıkla desteklediğini vurguladı.

Xi, Filistin halkının meşru hak ve çıkarlarını yeniden elde etme çabalarını ve 1967 yılında belirlenen sınırlar temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan ve tam egemenlik ile bağımsızlığa sahip bir Filistin devleti kurulmasını daima desteklediklerini kaydetti.

Xi ayrıca, uluslararası toplumla birlikte, Filistin-İsrail barış görüşmelerini hızlandırarak, Orta Doğu'da bir an önce kapsamlı, adil ve kalıcı bir barış gerçekleşmesi için çaba harcamaya hazır olduklarını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurul'unda alınan bir kararla 29 Kasım günü 1978'den bu yana her yıl Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü olarak kutlanmaktadır.