Xi'den emekçilere övgü

Xi'den emekçilere övgü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçen yıl yaptığı birçok ziyarette bölge sakinleriyle de görüştü. Xi'nin bu görüşmelerde vurguladığı noktalar, Çin'in yeni çağda atacağı sağlam ilerleme adımlarını da ortaya koydu.

Xi Jinping, geçen yılın son saatlerinde yaptığı yeni yıl konuşmasında, "Son bir yılda çok sayıda vatandaş ve olay bizi duygulandırdı. Hiç şikâyet etmeden ve adanmışlık içinde çalışan, ancak isimleri bilinmeyen çok sayıda vatandaş var, onlar sıradan vatandaşlar olarak sıra dışı hikayeler yazdılar." ifadelerini kullandı.

Xi, geçen yılın Bahar Bayramı öncesinde, Beijing'in eski mahallelerinden Shitou'da yer alan kargo dağıtım merkezindeki bir esnaf lokantasını ziyaret etti. Xi Jinping, bayram öncesinde hâlâ mesai yapan kargo çalışanlarıyla görüştü ve onlarla işleri ile yaşamlarına dair sohbet etti.

Xi Jinping bu ziyaretinde, "Buradan, Çin'deki 3 milyon kargo çalışanına yeni yılda sağlık ve mutluluk diliyorum. Sizin memleketinize dönerek, ailenizle beraber yeni yılı kutlamanızı temenni ediyorum. Bahar Bayramınız kutlu olsun!" dedi.

Köy öğretmenlerinden Ma Yingcui, Çin'in Chongqing kentinin Shizhu ilçesindeki ilkokulda 17 yıl görev yaptı. Xi Jinping, "Bravo! Daha fazla öğretmeni yoksul bölgelerde görmek istiyor, devlet ve memleketimiz için daha fazla insanlar eğitmesini istiyorum. Böyle bir çalışma büyük anlam taşıyor." açıklamasını yaparak, Ma Yingcui'nin çabasını takdirle değerlendirdi.

Xi Jinping geçen temmuz ayında da, İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ndeki Chifeng kentindeki ziyaretinde Ma Anshan Orman Çiftliği'nin korucusu Ma Yongdong ile sohbet etti. Xi bu sohbette, Ma'nın işlerine ve yaşamına dair bilgiler aldı. 58 yaşındaki Ma Yongdong, geçen 39 yıl boyunca diğer orman korucularıyla birlikte 30 bin hektarlık alanı ağaçlandırdı.

Beijing-Xiong'an Şehirlerarası Demir Yolu'nun Beijing bölümü geçen yıl 26 Eylül'de hizmete girdi. Demir yolunun hizmete girmesinden önce, Xiong'an Yeni Bölge'yi ziyaret eden Xi Jinping demir yolunun inşaat işçileriyle yaptığı görüntülü aramada, ulaşımın şehir inşaatı ve ekonomik kalkınma için önemli bir rol oynadığına işaret ederek, demir yolu inşaatında çalışan işçilerin çalışmalarının bu alana büyük katkı sağladığını kaydetti.

Dışa açılma uygulamasının başlatılmasından bu yana geçen 40 yıl içinde elde edilen başarıları hatırlatan Xi, Çin vatandaşlarının bu süreçte büyük bir mucize yarattığını ve bundan gurur duyduğunu belirtti.