Xiaotangshan Hastanesi yeniden faaliyete geçiyor

Xiaotangshan Hastanesi yeniden faaliyete geçiyor

SARS hastalarını tedavi etmek için 2003 yılında inşa edilen Beijing'deki Xiaotangshan Hastanesi, salgından 17 yıl sonra yeniden faaliyete geçirilmeye hazırlanıyor. Restorasyonun ilk gününde yüzlerce inşaat işçisi 24 saat aralıksız çalışıyor.

Nisan 2003'te Beijing, SARS salgınını kontrol altına almak için bin yatak kapasiteli Xiaotangshan Hastanesi'ni bir hafta içine inşa etmişti. Hastane faaliyete geçtikten sonra Çin'de görülen SARS vakalarının yedide birini tedavi etti.

SARS İLE MÜCADELENİN KALESİ OLARAK BİLİNİYORDU

Xiaotangshan Hastanesi 51 günlük operasyonunda, 680 onaylı SARS hastasını sadece sekiz ölümle tedavi etti.

28 Ocak'a kadar koronavirüsüne yakalanan hasta sayısının toplam SARS hasta sayısını aşmasıyla,s sağlık otoriteleri Beijing'deki önlemlere ek olarak Xiaotangshan Hastanesi'nin yeniden faaliyete geçirilmesi kararı aldı.

HUOSHENSHAN VE LEİSHENSHAN HASTENELERİNİN YAPIMI SÜRÜYÜR

Öte yandan hastalığın çıkış noktası olan Wuhan'da da 9 Şubat'ta bitirilmesi beklenen dev hastanenin yapımı sürüyor. Hastanelerin inşasıyla ilgili canlı yayın Çin Medya Grubu (ÇMG) tarafından geliştirilen Yangshipin (Merkezi Video Platformu) adlı video uygulaması üzerinden yapılıyor. Hastanelerin inşa sürecini canlı yayınlamanın, salgın nedeniyle evinden çıkmak istemeyen kişilerin endişelerini azalttığı ve salgın tehlikesinin giderileceği yönünde ümit aşıladığı belirtiliyor.

Kaynak: CGTN