Xi ve Putin, Çin-Rusya doğal gaz boru hattının doğu kısmının hizmete girmesini izledi

Xi ve Putin, Çin-Rusya doğal gaz boru hattının doğu kısmının hizmete girmesini izledi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasındaki doğal gaz boru hattının doğu kısmının açılış törenine telekonferans yoluyla tanıklık etti.

Doğal gaz boru hattının hizmete girmesini tebrik eden Xi Jinping, hattın doğu kısmının iki ülke arasındaki enerji iş birliğinde örnek bir proje niteliği taşıdığını belirtti.

Doğal gaz boru hattının hizmete girmesinin hem önemli bir sonuç hem de yeni bir iş birliği başlangıcı olduğunu vurgulayan Xi, iki tarafın, boru hattının inşaat ve hizmet süreçlerini güvenli şekilde devam ettirerek, projenin güzergahındaki bölgelerde sosyo-ekonomik gelişimi sürdürülebilir şekilde ilerletmesini arzuladığını söyledi.

Xi, iki tarafın buna benzer daha çok sayıda önemli proje hazırlayıp, hayata geçirmesini ve iki ülkenin halklarına daha çok mutluluk getirmesini temenni ettiğini dile getirdi.

Putin ise görüşmede, Rusya ve Çin arasındaki doğal gaz boru hattının doğu kısmının iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıl dönümünde hizmete girmesinin son derece büyük önem taşıdığını ve bununla birlikte iki ülke arasındaki stratejik iş birliğinin yeni bir düzeye taşınacağını kaydetti.

2014 yılında projeyle ilgili iş birliği belgesinin imzalanmasına Xi ile birlikte tanıklık ettiklerini hatırlatan Putin, projenin tarafların ortak çabalarıyla öngörülen tarihte tamamlandığını vurguladı.

Putin, Rusya'nın söz konusu projeyle önümüzdeki 30 yıl boyunca Çin'e 1 trilyon metreküp doğal gaz temin edeceğini ve bunun kendisi ile Xi arasında varılan 2024 yılına kadar ikili ticaret hacminin 200 milyar dolara yükseltilmesine ilişkin mutabakatın hayata geçirilmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Putin ayrıca, söz konusu stratejik iş birliği projesinin sorunsuz bir şekilde hayata geçirilmesi için Çin'le ortaklaşa çaba harcamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Toplam uzunluğu 8 bin 111 kilometreyi bulan Çin-Rusya doğal gaz boru hattının doğu kısmı, Rusya'nın Batı Sibirya kentinde başlayıp Blagoveshchensk kentinden geçerek, Çin'in Heilongjiang eyaletinin Heihe kentinde sona eriyor.