Xi, Portekizli mevkidaşı ile telefonda görüştü

Xi, Portekizli mevkidaşı ile telefonda görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün akşam Portekizli mevkidaşı Marcelo Rebelo de Sousa ile telefonda görüştü.

Covid-19 salgınının ortaya çıkmasının ardından Çin'e verdiği teselli mesajı nedeniyle Marcelo Rebelo de Sousa'ya teşekkür eden Xi, Çin ile Portekiz'in dayanışma içinde çalıştığını ve Portekiz'in salgınla mücadele çabalarını kararlılıkla desteklediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, salgınla mücadelede Portekiz'e mümkün olduğunca destek vermeye devam edeceklerini ve Portekiz'in Çin'den tıbbi malzeme almasına kolaylık sağlayacaklarını ifade etti.

Xi, iki ülkenin salgının üstesinden geldikten sonra çeşitli alanlardaki iş birliğini pekiştirerek, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasını sürdürmesini umut ettiğini vurguladı.

İnsanlığın kader ortaklığının kurulması için müşterek çaba gösterme çağrısında bulunan Xi, Covid-19 salgınıyla uluslararası mücadeleyi koordine eden Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) destek verilmesi ve küresel üretim ile tedarik zincirlerinin korunup makroekonomik politikalarda koordinasyonun kuvvetlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Salgınla mücadelede Portekiz'e verdiği değerli destek nedeniyle Çin'e müteşekkir olduklarını belirten Marcelo Rebelo de Sousa, insanlığın ortak düşmanı olan Covid-19 salgınının üstesinden gelmek için, uluslararası toplumun çok taraflılık çerçevesinde ortak çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.

De Sousa, salgının ardından en kısa süre içinde Xi Jinping ile görüşmeyi ve Çin ile Portekiz arasındaki dostluk ve iş birliği ilişkilerini ilerletmeyi arzuladığını kaydetti.