Xi-Merkel görüşmesinde küresel dayanışma vurgusu

Xi-Merkel görüşmesinde küresel dayanışma vurgusu

Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Almanya Başbakanı Angela Merkel'le telefon görüşmesi yaptı.

Bu, Covid-19'un patlak vermesinden beri iki lider arasında gerçekleşen 3. telefon görüşmesi oldu.

Almanya hükümetinin salgın konusunda izlediği objektif ve bilime saygı duyan tavrını takdirle karşıladıklarına işaret eden Xi, Almanya'yla birlikte Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) çalışmalarını desteklemeye, Birleşmiş Milletler (BM) ve G20 gibi çerçevelerdeki uluslararası iş birliği ilerletmeye devam edeceklerini belirtti.

Xi, Afrika ülkelerinin salgınla mücadelesine de ortaklaşa destek sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

ÇİN-AVRUPA İLİŞKİLERİNDE İSTİKRAR

Xi, salgın önleme ile kontrol çalışması ile ekonomik ve toplumsal gelişmeler arasında eşgüdüm sağlanmasının önemini vurgulayarak Çin ekonomisinin uzun vadede sağlıklı gelişme eğiliminin değişmediğini söyledi.

Xi, Çin'in Almanya'yla diyalog ve iletişimi sürdürüp ikili ilişkileri ve Çin-Avrupa ilişkilerinde istikrarı koruyacağını dile getirdi.

Almanya Başbakanı Merkel, Çin'in ekonomik kalkınma planına büyük önem verdiklerini ve salgınla mücadeleden taviz vermeme şartıyla ekonomik iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını belirtti.

MERKEL'DEN DSÖ'YE DESTEK

Merkel, Çin'in geliştirdiği aşıyı küresel kamu sağlığı ürünü olarak sunacağını açıklamasını takdirle karşıladıklarını ve şu aşamada salgınla mücadele için uluslararası dayanışma ve çok taraflılığın büyük önem taşıdığını ifade etti.

Merkel, DSÖ'nün rolüne verdikleri desteği sürdüreceklerine işaret etti.