Xi Jinping'in öğretmenler ve öğrencilerden beklentileri

Xi Jinping'in öğretmenler ve öğrencilerden beklentileri

Bugün Çin'de 36. Öğretmenler Günü kutlanıyor.

"Bana eğitim veren çok öğretmenim oldu, nasıl göründüklerini bugün bile hatırlıyorum. Bana bilgi aşıladılar, insan olmayı öğrettiler, onlardan pek çok fayda gördüm."

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping öğretmenlerine minnettarlığını bu ifadelerle dile getiriyor. Çin Cumhurbaşkanlığı görevine geldikten sonra Xi, okulları ve dershaneleri sık sık ziyaret etti, oradaki öğretmen ve öğrencilerle fikir alışverişinde bulundu. Xi Jinping, ziyaretleri sırasında "Yüzyıllık büyük planımızın temeli eğitimdir, eğitim planının temeli ise öğretmendir" dedi. Cumhurbaşkanı Xi, her zaman eğitime stratejik öncelik veriyor.

"Hocalarıma sağlık diliyorum. Onların çok iyi durumda olduklarını görünce ben de çok mutlu oluyorum."

2016 yılında kutlanan Öğretmenler Günü öncesinde Xi, eski okulu "Beijing Bayi Okulu"na gitti, okuldaki öğrenciler ve öğretmenlerle buluştu. Xi Jinping ilkokul ve ortaokul eğitimini burada tamamlamıştı. Xi, o buluşmanın hissettirdikleriyle ilgili şöyle konuştu:

"Bugün buraya tekrar geldiğimde büyük bir yakınlık hissettim. Eskiden vakit geçirdiğim yerlerde eski hatıralarımın peşinden gittim. Şimdi okulumuz büyük bir değişim geçirdi. Öğretmenlerimizin bize öğrettikleri, o günlerin atmosferi hala aklımda. Nereye gidersem gideyim okulumu hatırlıyorum, okulum ile irtibatımı halen sürdürüyorum."

Beijing Bayi Okulu'nda çalışan öğretmenler ve öğrenciler ile bir araya gelen Xi Jinping, ayrıca, "İyi bir öğretmen ile karşılaşan çok şanslıdır. İyi öğretmenler bir milletin umududur." diye konuştu.

2014 yılındaki Öğretmenler Günü öncesinde ise Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing Eğitim Bilimleri Üniversitesi'nde incelemelerde bulunmuştu. Xi, öğretmenliğinin önemini şu sözlerle ifade etmişti:

"İyi bir öğretmen eğitime odaklı olmalıdır. Öğretmenliği sadece para kazanabileceği bir meslek olarak görmemelidir. İyi bir öğretmen olmak için, yüce ahlaka da ihtiyaç vardır."

Xi Jinping bulunduğu farklı ortamlarda daima öğretmenlere bağladığı umutlarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Xi, her öğretmenler gününde tebrik mesajları göndererek, okullara inceleme ziyaretlerinde bulunarak veya öğretmenlerle toplantılar düzenleyerek eğitime verdiği ehemmiyeti ve öğretmenliğe saygısını gösterdi.

Xi Jinping, eğitimde eşitliği de hayli önemsiyor. Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in farklı yerleri arasında eğitim koşulları bakımından mevcut uçurumun daraltılması için eğitim kaynaklarını iyileştirme, kentsel ve kırsal kesimlerdeki okullar arası dengesizlikleri azaltma talimatını verdi. Xi, eski devrimci üs bölgeleri, etnik grupların yaşadıkları bölgeler, ulaşım imkânlarının kısıtlı olduğu bölgeler ve yoksul bölgelerdeki eğitim altyapısına daha çok bütçe ayrılmasını istedi.

Her çocuğun kendisine güvenmesi ve geleceğe ümitle bakması gerektiğinin altını çizen Xi Jinping ayrıca, öğretmenlere daha çok saygı gösterme çağrısında bulundu. Xi, "İyi bir öğretmen eğitime odaklıdır. Şöhret ve servet peşinde olmamalıdır." dedi.

Çin'e özgü ve dünya seviyesini aşan bir modern eğitim sistemi kurma yolunda öğretmenlerin katkısının önemini vurgulayan Xi, "Çin milletinin yeniden kalkınmasını öngören Çin rüyasının gerçekleştirilmesinde bugünün öğrencileri başrol oynayacaktır. Öğretmenler, Çin rüyasının inşa sürecinde öğrencilerine kılavuzluk ederler." ifadelerini kullandı.