Xi Jinping'den orduya salgınla mücadeleye katkı talimatı

Xi Jinping'den orduya salgınla mücadeleye katkı talimatı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, orduya yeni koronavirüsünden kaynaklanan salgını kontrol çalışmalarına katkıda bulunma talimatını verdi.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı da olan Xi Jinping, salgının ortaya çıkmasının ardından ordunun, Merkez Komitesi'nin düzenlemelerini hayata geçirdiğini belirtti. Bu bağlamda salgının kontrol altına alınmasına yönelik çalışma mekanizmasının başlatıldığını hatırlatan Xi, orduya mensup doktorlardan oluşan ekibin salgının ilk cephesine, Wuhan'a gönderildiğini ifade etti.

Salgın durumunun halen ciddi ve karmaşık olduğunu vurgulayan Xi Jinping, ordunun büyük sorumluluk üstlenerek Hubei eyaleti başta olmak üzere ülke genelindeki salgın önleme çalışmalarına destek vermesi gerektiğine işaret etti.

Xi Jinping, Wuhan'daki Huoshenshan adlı hastanede tedavi görevini üstlenen ordunun, misyonuna sıkı sıkıya bağlı kalması ve aynı zamanda hastalara yardım ederken virüsten korunması da gerektiğini belirtti.

Xi Jinping, ordunun, ilgili hastanelerdeki tedavi çalışmalarını ve bilimsel araştırmaları düzenlemesi, ilgili kurumların zorluklara göğüs germe kapasitesini artırmalarına da yardım sağlaması gerektiğini dile getirdi.