Xi Jinping, Özbekistan Başbakanı Aripov'la görüştü

Xi Jinping, Özbekistan Başbakanı Aripov'la görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'de bugün Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov'la bir araya geldi.

Xi Jinping, görüşmede iki ülkenin Kuşak ve Yol'un inşası sürecinde nitelikli iş birliğini sürdürmesi, kalkınma stratejilerini kenetlemeyi güçlendirmesi, beşeri ve kültürel iş birliğinde yeni sahalar açması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Xi, Özbekistan'ın onur konuğu ülke olarak 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılacak olmasını olumlu karşıladığını belirtti.

Xi Jinping, Çin ile Özbekistan arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin iki ülke ve iki halkın temel çıkarlarına uygun olduğunu, ilişkilerin doğru yönde sürdürülmesi hâlinde iş birliği hedeflerine ulaşılacağını dile getirdi.

Görüşmede, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasına da değinen Xi Jinping, iki ülke arasındaki karayolu ve demiryolu ağlarının en iyi şekilde değerlendirilerek bağlanırlığın artırılması, ekonomi, ticaret, yatırım, ileri teknoloji ve enerji gibi alanlardaki iş birliğinin ilerletilmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi, iki ülkenin "3 kötü güç" ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi örgütlü suçlarla ortaklaşa mücadele ederek, bölgesel güvenliğin ve iki ülkenin kalkınmasının teminatını sağlamasının da önemine dikkat çekti.

Xi, Çin'in bazı ülkelerin izlediği, "güçlenince zorbalığı seçme" yolunu tekrarlamayacağının da altını çizdi.

Özbekistan Başbakanı Aripov, görüşmede Çin'i ülkesinin "en samimi ve en güvenilir komşusu ve ortağı" şeklinde niteleyerek, Kuşak ve Yol'un inşasına aktif şekilde katıldıklarını kaydetti.

Çin ile geleneksel dostluklarını derinleştirmek istediklerini dile getiren konuk başbakan, "3 kötü güce" darbe indirilmesi konusunda Çin ile eşgüdüm içinde çalışacaklarını belirtti.