Xi Jinping, Myanmar Ordusu Başkomutanı ile görüştü

Xi Jinping, Myanmar Ordusu Başkomutanı ile görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Myanmar Ordusu Başkomutanı Kıdemli General Min Aung Hlaing ile bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmede, Çin-Myanmar ilişkisinin hem iki ülkenin bütün kesimlerinin iş birliğinden, hem de iki ordu arasındaki iletişim ile iş birliğinden ayrı düşünülemeyeceğine işaret etti.

Xi, Min Aung Hlaing ve Myanmar ordusunun Çin ordusuyla temasları güçlendirerek, Çin-Myanmar kader ortaklığı inşasını beraber ilerletmesini umduğunu söyledi.

Çin'in diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmeme ve bütün ülkelerin halklarının kendi seçtikleri kalkınma yoluna saygı göstermede daima ısrar ettiğini dile getiren Xi, "İki taraf karşılıklı anlayış ve desteğe, eşgüdümü güçlendirmeye, kendi egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını savunmaya, ortak meşru çıkarları korumaya ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini desteklemeye devam etmeli. Çin de uluslararası arenada Myanmar'ı destekleyecek." diye konuştu.

Min Aung Hlaing ise, Xi Jinping'in son ziyaretinin zamanlamasının önemli olduğunu, ziyarette verimli sonuçlar alındığını ve ziyaretin ikili ilişkilerin seviyesi ile derinliğini yansıttığını belirtti.

Myanmar'ın Tek Çin ilkesini kararlılıkla izleyeceğine dikkat çeken Min Aung Hlaing, Hong Kong ve Xinjiang'la ilgili sorunların tamamen Çin'in iç işleri olduğunu vurgulayarak, yabancı ülkelerin müdahale etmemesi gerektiğini söyledi.