Xi Jinping, Laos mevkidaşı Volachith'le telefonda konuştu

Xi Jinping, Laos mevkidaşı Volachith'le telefonda konuştu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Laos Cumhurbaşkanı Boungnang Volachith ile telefon görüşmesi yaptı.

Xi görüşmede ilk olarak, bu yıl Volachith'le bir kez daha görüşmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

Lao Halkın Devrimci Partisi Merkez Komitesi ile Genel Sekreteri Volachith'in güçlü liderliğinde, Laos'ta politik ve sosyolojik istikrarın sürdüğünü, ekonominin devamlı olarak geliştiğini ve halkın yaşam koşullarının gözle görülür ölçüde iyileştiğini anımsatan Xi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şahsınızla birlikte son yıllarda Çin-Laos kader ortaklığı inşasını aktif şekilde hızlandırmak için çalışıyoruz. İki ülke arasındaki ilişkiler yeni bir döneme girdi. Yoksullukla mücadele iş birliği, ikili ilişkilerdeki en parlak nokta haline gelirken, iki tarafın salgın ve sel felaketleriyle birlikte mücadele ederek, salgını siyasileştirme eylemlerine beraber karşı çıkması, kader ortaklığı ruhunu iyi bir şekilde ortaya koydu."

Önümüzdeki yıl Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yıl dönümünün kutlanacağına ve Lao Halkın Devrimci Partisi'nin 11. Ulusal Kongresi'nin düzenleneceğine işaret eden Xi, Laos'la beraber, yeni dönemde iki parti ve iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açmak için çaba harcamaya hazır olduklarını dile getirdi.

Xi, "İki taraf, stratejik iletişimi derinleştirecek, üst düzey teması yoğunlaştıracak, kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini hızlandıracak, kültür, eğitim, gençlik ve turizm gibi alanlardaki iş birliğini genişletecek, uluslararası ve bölgesel işlerdeki eşgüdümü güçlendirecek ve iki ülke halkına daha fazla fayda sağlamak üzere kader ortaklığı inşasını ilerletecek." diye konuştu.

Boungnang Volachith ise, şu an Laos'un siyaseti ile ekonomisinin ve diğer ülkelerle iş birliğinin gelişmesinde iyi eğilimin korunduğunu hatırlattı.

Volachith, Laos'a salgın döneminde sunduğu değerli destek ve yardımlardan ötürü ÇKP ile Çin hükümetine ve halkına teşekkür etti.

Önümüzdeki yılın Laos ile Çin arasında diplomatik ilişki kurulmasının 60. yıl dönümü olduğuna dikkat çeken Volachith, "Laos, Çin'le beraber iki parti liderleri arasında imzalanan Laos-Çin kader ortaklığı eylem planını yerine getirmenin yanı sıra, birbirinden parti ve devlet yönetişimi hakkındaki deneyimleri öğrenmeye, bütün kademelerdeki iletişimi sürdürmeye, Kuşak ve Yol çerçevesinde bütün alanlardaki somut iş birliğini hızlandırmaya, uluslararası ve bölgesel barış ile kalkınmayı savunmaya ve ikili ilişkilerde daha büyük ilerlemeler kaydedilmesini desteklemeye hazır." dedi.