Xi Jinping, Kissinger ile görüştü

Xi Jinping, Kissinger ile görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de bulunan Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile bir araya geldi. Xi Jinping görüşmede Kissinger'ın, Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesi yönünde uzun süredir aralıksız çaba harcadığına dikkat çekti.

Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin kritik bir dönemde bulunduğuna ve birtakım zorluk ile meydan okumaların görüldüğüne işaret eden Xi, stratejik koordinasyonu yoğunlaştırmaları, yanlış değerlendirmelerden kaçınarak karşılıklı anlayışı pekiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Xi, iki ülkenin kendi halkları ve dünya halklarının çıkarlarından hareket ederek, anlaşmazlıkları bir kenara bırakıp görüş birliklerine odaklanmaları gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, karşılıklı saygı, iş birliği ve çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda ikili ilişkileri geliştirme çağrısında bulundu.

Kissinger, geçen 50 yıl içerisinde Çin-ABD ilişkilerinde bazı dalgalanmalar görülmesine rağmen, ilişkilerin genel olarak iyi gelişme eğilimi gösterdiğine işaret etti.

Günümüzde Çin-ABD ilişkilerinin daha büyük önem arz ettiğini belirten Kissinger, iki ülkenin stratejik koordinasyonu kuvvetlendirmesi, anlaşmazlıkları rasyonel şekilde çözmesi ve çeşitli alanlarda değişim ve iş birliğini güçlendirmesi çağrısı yaptı.

Kissinger, Çin ile ABD arasındaki iş birliğinin tüm dünya için hayati önem taşıdığını da sözlerine ekledi.