Xi Jinping'in uzay ilgisi

Xi Jinping'in uzay ilgisi

Ay'dan toplanan örnekleri taşıyan Chang'e-5 keşif aracı dünyaya dönmek üzere. Bu, Çin'in "Ay çevresinde tur atma, Ay'a iniş ve yerküreye dönüş" olmak üzere üç aşamalı keşif misyonunun son evresi olarak Çin'in uzay rüyasına renk kattı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2013 yılında Tiangong-1'de görev yapan astronot Nie Haisheng ile yaptığı "havadan yere" görüşmede şu diyalog geçti:

"Nie Haisheng: İlginiz için teşekkür ederim, Cumhurbaşkanı Xi! Çin milletinin uzay rüyasının gerçekleşmesine katkıda bulunmaktan gurur duyuyorum!

Xi Jinping: Çok güzel! Uzay rüyası, ülkemizi güçlendirme hayalimizin önemli bir parçası. Çin'in uzay endüstrisi hızlı gelişirken, Çin halkı uzay araştırmalarına daha büyük katkılarda bulunacaktır."

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana Çin, insanlı uzay misyonları, uydu iletişimi ve roket teknolojisi gibi birçok alanda güçlü bir seviyeye ulaştı. Beidou uydu ve navigasyon sistemi, Mozi kuantum uydusu, Chang'e Ay keşif misyonu gibi dünyanın dikkatini çeken bir dizi başarı, geçmişteki hayallerin birer birer gerçeğe dönüştüğünü gösteriyor.

Xi Jinping, 2019 yılında Chang'e-4 Ay keşif misyonunun başarıyla tamamlanmasının ardından, çalışmaya katılan ekiplerin temsilcileriyle görüşmesinde, büyük girişimlerin hayallerle başladığını vurguladı ve Çin milletinin hayallerinin peşinden gidecek cesareti olan bir millet olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, bu yıl 31 Temmuz'da Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Çin'in Beidou-3 küresel uydu navigasyon sisteminin resmen tamamlandığını ve hizmete açıldığını duyurdu. Beidou sistemi, Çin'in uzay alanında bağımsız ve yenilikçi gelişiminin bir minyatürü.