Xi Jinping, IMF Başkanı Kristalina Georgieva'yla görüştü

Xi Jinping, IMF Başkanı Kristalina Georgieva'yla görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva'yla Beijing'de görüştü.

Georgieva'nın IMF başkanı olarak Çin'i ziyaret etmesini memnuniyetle karşılayan Xi, günümüzde küresel ekonomik büyümenin yavaşlandığı, ekonomide düşüş tehlikesinin arttığı, korumacılığın yükseldiği, çok taraflılık ve serbest ticaretin ciddi meydan okumalarla karşı karşıya bulunduğu bir dönemde, uluslararası toplumun IMF'den daha fazla beklentisi olduğunu kaydetti.

Xi, Georgieva'nın başkanlığındaki IMF'nin uluslararası para ve diğer yönetişim sistemlerini mükemmelleştirerek yeni atılan piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin temsiliyet ve söz hakkını yükseltmesi arzusunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in müzakere, ortak inşa ve paylaşımdan oluşan küresel yönetişim düşüncesini aktif bir şekilde teşvik ederek korumacılığa kararlılıkla karşı çıktığını belirtti ve Dünya Ticaret Örgütü'nün çekirdeğinde yer aldığı çok taraflı ticaret sistemini korumakta olduğuna işaret etti.

Xi, IMF'nin küresel ticaret gündeminde aktif rol oynayıp adil ve dışa açık bir küresel finans piyasasını koruyarak, uluslararası düzenin daha adil ve rasyonel bir yönde gelişmesini sağlaması temennisinde bulundu.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümünü kutlayan IMF Başkanı Georgieva, Çin'in önümüzdeki yıl tamamen yoksulluktan kurtulacağına dikkat çekerek bunun Çin ve dünya için kilometre taşı anlamına geldiğini kaydetti.

Çin'in reform ve dışa açılma yoluyla ekonominin sürekli ve güçlü gelişmesini gerçekleştirdiğine dikkat çeken Georgieva, Çin'in gelecekte finans ve sermaye dahil çeşitli alanlarda dışa açılmayı koruyacağı inancını belirtti.

IMF'nin Çin'le işbirliğini derinleştireceğine işaret eden IMF Başkanı, "Günümüzde bazı ülkeler ticari anlaşmazlığı kışkırtarak dünya ekonomisini zor bir döneme soktu. Serbest ve dışa açık ticareti kararlılıkla destekleyen ve barışçıl bir ticaret ilişkisini gerçekleştirmek için çaba gösteren IMF, yeni atılan ekonomilerin payının artırılması amacıyla, zamana ayak uydurarak örgüt bünyesinde reform yapmaya hazırdır." ifadesinde bulundu.

Georgieva, IMF olarak Kuşak ve Yol girişiminin inşasına da destek vereceklerini sözlerine ekledi.