Xi Jinping ile Putin telefonda görüştü

Xi Jinping ile Putin telefonda görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün bir telefon görüşmesi yaptı.

Xi görüşmede, İkinci Dünya Savaşı'nda kazandıkları zaferin 75. yıl dönümü vesilesiyle, Çin hükümeti ve halkı adına Putin'i ve Rus halkını kutladı.

Xi, Çin'in Rusya'yla birlikte 2. Dünya Savaşı zaferinin sonucu ile uluslararası adaleti kararlılıkla koruyacağını ve çok taraflılığı destekleyip uygulayacağını kaydetti. Xi, Rusya'yla ayrıca dünya barışının inşası ile küresel kalkınmaya katkı yapmaya ve uluslararası düzeni korumaya devam edeceklerini vurguladı.

Xi, uluslararası toplumun Covid-19 salgınıyla mücadele ettiği bu günlerde Rusya'nın salgınla mücadele etmek için Putin'in liderliğinde aldığı tedbirlerin etkilerinin görüldüğünü ve Çin'in Rusya'nın salgınla mücadelede zafer kazanacağı konusundaki güveninin tam olduğunu ifade etti.

Rusya'ya destek vermeye devam edeceklerine dikkat çeken Xi, uluslararası toplumun faşizme karşı savaşın ruhunu muhafaza ederek ve insanlık için kader ortaklığı düşüncesini uygulayarak, halkların can güvenliği ve sağlığını ilgilendiren bu salgınla birlikte mücadele etmesinin önemine vurgu yaptı. Xi, uluslararası toplumun ortak çabaları sonucunda virüsün yenilgiye uğratılacağına inandığını dile getirdi.

Rusya ve Çin halkının İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük fedakârlıklar yaptığına işaret eden Vladimir Putin ise, ülkesinde 9 Mayıs Zafer Günü'nün kutlanması vesilesiyle Rusya'nın Çin'le kapsamlı stratejik iş birliğini güçlendirip dünya barışını ortaklaşa koruma kararlılığı sergilemeye hazır olduğunu belirtti.

Putin, tarihi değiştirmeyi ve unutturmayı amaçlayan ifadelere ve girişimlere izin verilmeyeceğini vurguladı.

Ülkesine insani yardım ve tıbbi malzeme sağladığı için Çin'e teşekkür eden Putin, Rusya'nın Çin'den salgını önleme deneyimleri öğrenmeye ve Çin'le Covid-19 aşısının Ar-Ge çalışmalarındaki iş birliğini güçlendirmeye devam edeceğini kaydetti. Putin, bazı güçlerin salgın gerekçesiyle Çin'e suçlamalar yöneltmesine kesinlikle karşı çıktıklarının altını çizdi.

Putin ayrıca, Rusya'nın Çin'in yanında duracağını ve Çin'le BRICS ve Shanghai İş birliği Örgütü çerçevesindeki temas ve iş birliğini arttırmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.