Xi Jinping ile Angela Merkel görüştü

Xi Jinping ile Angela Merkel görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Xi Jinping, görüşmede, Çin'in Almanya'nın yeni tip koronavirüs salgını karşısında aldığı tedbirleri desteklediğine ve Almanya'ya gerekli yardımları sağlamaya hazır olduğunu kaydetti.

Çin'in Almanya ile salgını önleme ve hastaların tedavisi alanlarındaki deneyimlerini paylaşmayı istediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Xi Jinping, iki ülkenin aşı ve ilaç geliştirme konularındaki iş birliğini güçlendirerek hem iki ülke hem de tüm dünya halklarının sağlığının yanı sıra, küresel kamu sağlığı güvenliğinin korunması için katkı sağlayacağını belirtti.

Virüsün coğrafi sınırları tanımadığına işaret eden Xi Jinping, Çin ile Almanya dâhil tüm Avrupa ülkelerinin salgın karşısında dayanışma ve iş birliği ortaya koyduğunu, bunun pozitif enerji aşıladığını söyledi.

Çin'in Almanya dâhil olmak üzere ilgili tüm taraflarla koordinasyon ve iş birliğini güçlendirmeye, böylece uluslararası toplumun güvenini pekiştirmeye hazır olduğunu belirten Xi, Çin ve Almanya'nın farklı alanlardaki iş birliğini koruyarak salgının etkilerini en aza indirmesi çağrısında bulundu.

Angela Merkel ise görüşmede, Avrupa'daki salgın durumunun ciddi olduğuna dikkat çekerek, Çin'le salgınla mücadele konusundaki iş birliğini güçlendireceklerini belirtti.

Merkel, G20 üyesi ülkelerin salgını bertaraf etmek için iş birliği ve koordinasyonu pekiştirmeleri, küresel ekonomik istikrarın korunmasında öncü rol oynamaları gerektiğini vurguladı.