Xi Jinping, DSÖ Genel Direktörü'yle görüştü

Xi Jinping, DSÖ Genel Direktörü'yle görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bilimsel kontrol önlemleri ve doğru politikalarla salgının üstesinden gelebileceklerine inandığını söyledi.

Xi, bugün Beijing'de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ile bir araya geldi.

Xi görüşmede, şu anda koronavirüsü salgınıyla mücadelede, halkın can güvenliğine ve sağlığına her zaman öncelik verildiğini, salgının kontrol altına alınmasının en önemli görev olduğunu vurguladı.

İlgili düzenlemeler hakkında hep bizzat yönlendirme yaptığını dile getiren Xi, bilimsel kontrol önlemleriyle ve doğru politikalarla salgının üstesinden kesinlikle gelebileceklerine inandığını kaydetti.

Tedros Adhanom Ghebreyesus ise, Çin'in rekor düzeyde kısa bir süre içinde patojeni tespit ederek, virüsün gen dizisini açık ve şeffaf bir şekilde DSÖ ve diğer ülkelerle paylaştığını kaydetti.

Çin hükümetinin siyasi kararlılığını koruyarak virüse karşı güçlü önlemler aldığını ve bunun takdire şayan olduğunu dile getiren DSÖ Genel Direktörü, bu tedbirler sayesinde salgının etkili bir şekilde kontrol edilebileceğine ve kökünün tamamen kazınabileceğine inandığını belirtti.