Xi Jinping'den siyasi yapının güçlendirilmesi çağrısı

Xi Jinping'den siyasi yapının güçlendirilmesi çağrısı

Merkezinde Xi Jinping'in yer aldığı Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi, uzun süreli bir Parti geleneği olan "demokratik yaşam toplantısını" düzenledi.

Toplantı sonrasında yayınlanan açıklamada, Çin'in bu benzersiz yılda Covid-19, sel baskınları ve ülkenin ekonomik kalkınmasını etkileyen dış ortam değişikliğinin yol açtığı zorluklarla karşı karşıya olduğu belirtildi:

"Yorucu çabalarla, ülkenin salgın önleme ve kontrolü önemli stratejik sonuçlar elde etti, ekonomik büyüme oranı negatiften pozitife döndü, yoksulluğu azaltma görevi planlandığı gibi tamamlandı, işin her alanında ve genel durumda yeni ilerleme sağlandı ve sosyal istikrar korundu."

Toplantıda ayrıca Siyasi Büro üyelerinin siyasi yeteneklerini artırmaları ve halkla yakın bağları sürdürmeleri gerektiği de belirtildi.

Toplantıya ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping başkanlık etti ve bir konuşma yaptı.

Ardından Siyasi Büro üyeleri tek tek konuşarak kendi ideallerini ve kanaatlerini, siyasi bütünlük, sorumluluk duygusu ve halka hizmet gibi yönlerden değerlendirdi.

Xi Siyasi Büro üyelerine hitabında "kurucu misyona sadık kalmayı" ömür boyu sürecek bir görev haline getirmelerini söyledi ve ÇKP'nin geçtiğimiz 100 yıldaki olağanüstü başarılarının ardındaki temel nedenin, Parti'nin her zaman asıl hedefine ve kuruluşuna sadık kalması olduğunu belirtti.

ÇKP 2012 yılında, üst düzey liderlerin davranışlarını denetlemek için 8 maddelik kurallar getirmişti. Bu kurallar, yöneticilerin gösteriş ve israftan uzak durmaları amacıyla geliştirildi. Bu kurallar halen ciddiyetle uygulanıyor. Geçen yıl toplam 194 bin 124 devlet memuru bu kuralları ihlal etmeleri sebebiyle cezalandırıldı.

Çin, 14. Beş Yıllık Plan dönemine başlayacak ve gelecek yıl modern bir sosyalist Çin'i inşa etmek için yeni bir yolculuğa çıkacak. ÇKP gelecek yıl ayrıca 100. kuruluş yıl dönümünü kutlayacak.