Xi Jinping'den “iyi iktidar” açıklaması

Xi Jinping'den “iyi iktidar” açıklaması

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping yoksullukla mücadele konusunda isabetli politikalar belirleyebilmek için yoksul bölgeleri ziyaret ederek, vatandaşların durumu hakkında yerinde bilgi aldı.

Çin'in güneybatısında yer alan Guizhou eyaletinin Huamao köyünden Wang Zhiqiang, Cumhurbaşkanı Xi'yi evinde ağırladığı günü şu ifadelerle anlattı:  

"ÇKP'nin politikalarının iyi olup olmadığını anlamak için, halk gülüyor mu, ağlıyor mu, buna bakmak lazım. Eğer sıradan vatandaşlarımızın yüzü hep gülüyorsa, ÇKP iyi politikalar ortaya koyuyor demektir. Şayet vatandaş ağlıyorsa, bu, politikaların iyileştirilmesi gerektiği anlamına gelir.'  Cumhurbaşkanımız bu sözleri, evimin avlusunda söyledi."

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 16 Haziran 2015'te Wang'ı ve ailesini evinde ziyaret etti. Wang Xi'nin ziyaretinden gururla bahsediyor.

Wang "Son beş yılda, köyümüzde büyük değişiklikler oldu. Yaşamımız giderek daha iyi hale geliyor, giderek daha fazla turist ağırlıyor ve daha çok kazanıyoruz." dedi.

Xi'nin Wang'ın evinde sarf ettiği sözler, yoksullukla mücadele çalışmalarında uyulması gereken temel ilkelerden biri olarak değerlendiriliyor.