Xi Jinping: Çin, Afrika'yla iş birliğini artırma kararlılığından vazgeçmeyecek

Xi Jinping: Çin, Afrika'yla iş birliğini artırma kararlılığından vazgeçmeyecek

Bir umut diyarı olan Afrika, Çin'den on binlerce kilometre uzaklıkta yer alıyor, ancak mesafelere rağmen Afrika'nın Çin'le olan kader ortaklığı daima güçlü kalmaya devam ediyor.

Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, 4 ile 9 Ocak günlerinde Nijerya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Botsvana, Tanzanya ve Seyşeller dâhil olmak üzere 5 Afrika ülkesini ziyaret etti. Böylece Çin Dışişleri Bakanlarının yeni yılın ilk ziyaretlerini Afrika'ya gerçekleştirme geleneği korunmuş oldu.

Aslında sadece Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, değil, Cumhurbaşkanı Xi Jinping de görevine başladıktan sonraki ilk yurt dışı gezisini Afrika'ya yaptı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2013'te Cumhurbaşkanlığı görevine başladıktan sonra ve 2018'de yeniden Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk ziyaret ettiği yer her zaman Afrika oldu. Afrika, Çin'in iyi bir kardeşi, ortağı ve dostu durumundadır.

Xi Jinping ayrıca Çin-Afrika İş Birliği Forum Beijing Zirvesi, Çin-Afrika Liderler Görüşmesi ve Çin ile Afrika'nın salgınla mücadele özel zirvesine başkanlık etmişti. Xi Jinping, Afrika'yla diplomaside içtenlik, icraat, yakınlık ve iyi niyet anlayışına bağlı kalarak ahlâk ve çıkar ilişkisini doğru algılamada ısrar eder. Xi Jinping, yeni dönemde Çin ve Afrika'nın ilişkilerinin gelişmesi için yeni yön belirlemiştir.

Afrika'nın ilk modern güreş stadyumu, Çin ve Afrika'nın iş birliğinin bir örneğidir. Temmuz 2018'de, Xi Jinping ve Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, Dakar'da Çin'in desteğiyle inşa edilen güreş stadyumu projesinin devir teslim törenine katıldı.

Çin'in yardımıyla inşa edilen Mombasa-Nairobi Demir Yolu, Kenya'nın "yüzyıl projesi" olarak biliniyor. 30 binden fazla Kenyalı projeye katıldı.

Çin, bugüne kadar Afrika'da 6 bin kilometreden uzun demir yolu, 6 bin kilometreden uzun karayolu, 20 liman, 80 büyük ölçekli elektrik santrali, 130 tıp tesisi, 45 spor tesisi ve 170 okul inşa etti. 48 ülkeye gönderilen 21 bin tıp çalışanı, 220 milyondan fazla kişiyi tedavi etti.

Covid-19 salgını sırasında Çin Afrika ülkelerine tıp uzmanları ekiplerini gönderdi, tıbbi malzemeleri bağışladı ve aşı konusunda yardım sağladı. Öte yandan salgın rutin bir durum olurken, ekonomik işleyişi koruma suretiyle istihdam olanaklarını sağlamak ve halkın günlük yaşamını güvence altına almak, büyük önem taşıyor. Şu an, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında Afrika'da başlattığı 1100 projenin inşası devam ediyor, bu kapsamda 100 bine yakın Çinli teknisyen iş başında. Bu projeler, yerel toplumların ekonomilerine katkıda bulunuyor.

Önümüzdeki dönemde altyapı tesislerinin inşası, Afrika'da serbest ticaret bölgelerinin kurulması, sanayileşme sürecinin ilerletilmesi ve bilimsel-teknolojik inovasyonun güçlendirilmesi dâhil 4 konuda iş birliği artırılacak. Çin, Afrika'yla birlikte çevreye dost ekonomi geliştirme konusunda vaatte bulundu.

Tıpkı Cumhurbaşkanı Xi Jinping'ın dediği gibi: "Çin, Afrika ile arasındaki geleneksel dostluğa büyük önem verir. Uluslararası durum nasıl değişirse değişsin, Çin'in, Afrika'yla arasındaki dayanışma ve iş birliğini artırma kararlılığı asla değişmeyecek."