Xi Jinping, Abe Şinzo ile görüştü

Xi Jinping, Abe Şinzo ile görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Japonya Başbakanı Abe Şinzo, başkent Beijing'de bir araya geldi. Xi, görüşmede Çin'in Japonya ile temasları yoğunlaştırmaya, siyasi liderliği güçlendirmeye ve ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaya hazır olduğunu belirtti.

Yeni dönemde ikili ilişkilerin geliştirilmesi için stratejik fikir birliği sağlanması gerektiğine dikkat çeken Xi, Çin ile Japonya'nın temas ile koordinasyonu arttırarak, iş birliği, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı yeni bir düzen kurmasını arzuladığını söyledi.

Xi, Çin ile Japonya'nın, bazı hassas meseleleri iki taraf arasında imzalanan dört siyasi belge çerçevesinde çözerek, ikili ilişkilerin siyasi zeminini sağlamlaştırması gerektiğini vurguladı.

Çin ile Japonya'nın "iş birliği ortağı olma" ve "birbirine tehdit oluşturmama" yönündeki siyasi mutabakat temelinde hareket ederek, rekabeti koordinasyona dönüştürmesi ve ikili ilişkilerin doğru yörüngede gelişmesini sağlamak için çalışması gerektiğini vurgulayan Xi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İki tarafın Kuşak ve Yol inşası ile üçüncü piyasa alanlarındaki iş birliğini ilerletmesi gerekiyor. Ayrıca, yapay zekâ, büyük veri ve nesnelerin interneti gibi alanlarda karşılıklı yarara dayalı iş birliğini güçlendirmesi; açık, şeffaf, adil ve inovatif bir ortam yaratarak, daha yüksek seviyeli karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç gerçekleştirmesi gerekiyor. Kültür, turizm, eğitim, gençlik ve yerel iletişim gibi alanlardaki iş birliğinin yoğunlaştırılması da önemli. İki ülkenin uluslararası bir sorumlu tavır sergileyerek, çok taraflılık ile serbest ticareti savunması, açık bir dünya ekonomisinin inşasını ilerletmesi gerekiyor."

Abe Şinzo ise, bu sene Japonya ile Çin arasında yoğun üst düzey temaslar yürütüldüğüne ve böylece karşılıklı anlayışın artırıldığına işaret etti.

Abe, Japonya-Çin ilişkisinin gelişmesinin bölge ile dünya barışı, istikrarı ve refahı için büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Xi Jinping'in gelecek yıl Japonya'yı ziyaret etmesine büyük önem verdiklerini anımsatan Abe Şinzo, Çin'le sıkı temaslarda bulunarak, yeni çağa uygun Çin-Japonya ilişkisi oluşturmak amacıyla çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.