Xi Jinping, 14. Beş Yıllık Plan için halktan fikir alıyor

Xi Jinping, 14. Beş Yıllık Plan için halktan fikir alıyor

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, hükümetin çalışmaları ve halkın önerilerini birleştirerek kolektif bir güçle 14. Beş Yıllık Plan'ı en iyi şekilde hazırlama talimatı verdi.

Bu yıl itibarıyla Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in Zhejiang, Sha'anxi, Shanxi, Ningxia, Jilin, Hunan ve Guangdong gibi birkaç eyaletinde incelemelerde bulunarak, yerel kalkınma durumunu ve halkın ihtiyaçlarını yakından takip etti.

21 Temmuz'da Xi Jinping girişimciler toplantısına başkanlık etti. Xi, toplantı vesilesiyle girişimcilerle sohbet ederek onların mevcut ekonomik durum hakkındaki görüşlerini alıp 14. Beş Yıllık Plan döneminde işletmelerin reform ve gelişmesine dair önerilere kulak vermek istediğini söyledi.

Xi Jinping 24 Ağustos'ta ekonomik ve toplumsal çevrelerin temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya başkanlık eden Xi, uzun vadeli perspektifle hareket edip ülkenin genel durumunu iyi kavramak, yeni durumları analiz ederek yeni politikalara kapı açmak gerektiğine işaret etti.

11 Eylül'de bilim insanları ile gerçekleştirdiği toplantıda ise Xi, ekonomik ve sosyal kalkınma ile halkın yaşam düzeyinin iyileştirilmesinde bilimsel ve teknolojik çözümlerin kritik rol oynayacağını belirtti. Xi, bu süreçte inovasyonun da en önemli itici güç olacağını söyledi.

17 Eylül'de Xi, toplumun en alt kesiminden temsilcilerle buluşarak halkın güzel yaşam beklentisini karşılama hedefi doğrultusunda çalışacaklarını vurguladı. Cumhurbaşkanı Xi, iyi politika ve kalkınma planlarının, halkın talepleriyle örtüşmesi gerektiğine dikkat çekti.

Toplantı katılımcılarından Pan Jiuren, Xi ile buluşmalarında aşırı soğuk ve uzak bölgelerde çalışan personele daha fazla sübvansiyon sağlanması, ücra köylerde çalışan öğretmenlerin maaşlarının yükseltilmesi ve Yao etnik grubunun yaşadığı bölgelerdeki eğitim kadrosunun iyileştirilmesi gibi öneriler ortaya koyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi'nin talimatı doğrultusunda halkın 14.Beş Yıllık Plan'a katılımına kolaylık sağlamak için Çin'in ana akım medya kuruluşları seferber edildi. İnternet kullanıcısı Chen Youzhang, hükümetin resmi internet sitesinde bilim ve teknoloji ile sanayi alanlarında emekli maaşlarına dair öneriler sunduğunu söyledi.