Xi'den reformu derinleştirme vurgusu

Xi'den reformu derinleştirme vurgusu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Reformları Kapsamlı Derinleştirme Komitesi toplantısına başkanlık etti.

Xi Jinping, toplantıda yaptığı konuşmada, reform konusundaki güven ve cesaretin pekiştirilerek, yeni kalkınma aşamasında reform çalışmalarında atılım niteliğinde ilerlemeler gerçekleştirileceğini kaydetti.

Xi Jinping, yeni kalkınma konseptinden hareket edilmesi, yeni kalkınma modeli oluşturulması ve nitelikli kalkınmanın hızlandırılması gibi stratejik hedefler doğrultusunda, yaratıcı ve öncü nitelikli reformların hızlandırılması, temel ve yön verici reform tedbirlerine odaklanılması, sistemde inovasyonun güçlendirilmesi, böylece reformların verimliğinin artırılması gerektiğini söyledi.

Xi Jinping, reformların durumu ve amaçlarının dikkatle değerlendirilmesi, reformları hayata geçirme zamanlaması, yolu ve temposunun bilimsel olarak belirlenmesi, bu sayede reformların uzun vadeli ve istikrarlı şekilde ilerletilmesi çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, teşvik ve ödüllendirme mekanizmasının iyileştirileceğine de dikkat çekti.

Toplantıda, ÇKP 18. Merkez Komitesi 3. Genel Kurul toplantısının düzenlenmesinden bu yana geçen sürede yürütülen çalışmaların özetlendiği rapor da incelendi.

Toplantıda, ayrıca çevre, bütçe, vergi ve finans gibi konulardaki reform çalışmaları hakkındaki düzenlemeler ele alındı.