Xi'den Filistin meselesine barışçıl çözüm vurgusu

Xi'den Filistin meselesine barışçıl çözüm vurgusu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Birleşmiş Milletler'de (BM) "Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü" vesilesiyle düzenlenen etkinliğe tebrik mesajı gönderdi.

Xi Jinping mesajında, ​​Orta Doğu'nun temel sorunu olan Filistin meselesinin bölgesel barış ile istikrarın yanı sıra, uluslararası adalet ve insanlık vicdanıyla ilgili olduğuna dikkat çekti.

Filistin ile İsrail'in barış içinde bir arada bulunmasının sadece Filistin ve İsrail halkının rüyası değil, aynı zamanda bölge halkı ile uluslararası toplumun da beklentisi olduğuna işaret eden Xi, "Uluslararası toplum, İki Devletli Çözüm'de ısrar ederek, BM'nin ilgili kararları ve 'toprak karşılığı barış' ilkesi gibi uluslararası fikir birlikleri temelinde Orta Doğu'daki barış sürecini hızlandırmalı." ifadelerini kullandı.

Xi, "Şu anki durumda, Covid-19 salgınının Filistin'e getirdiği etkilere yoğunlaşılarak, Filistin halkının salgınla mücadelesine yardım edilmesi gerekiyor." dedi.

Çin'in Filistin meselesine büyük önem verdiğine dikkat çeken Xi, Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi ve sorumlu bir büyük ülke olan Çin'in, uluslararası toplumla birlikte Filistin sorununun kapsamlı, adil ve kalıcı bir şekilde çözülmesi için çaba harcamaya hazır olduğunu dile getirdi. Xi ayrıca, Orta Doğu'da bir an önce barış, istikrar ve kalkınma gerçekleştirilmesine katkı sunmaya devam edeceklerini vurguladı.