Wuhan'da salgınla mücadelede olumlu gelişme kaydedildi

Wuhan'da salgınla mücadelede olumlu gelişme kaydedildi

Yeni koronavirüsünün ilk kez görüldüğü yer olan Hubei eyaletinin merkezi Wuhan kentinde salgınla mücadele çalışmalarında olumlu gelişmeler kaydedildi.

Sağlanan ilerlemenin en önemli nedeninin, salgına müdahale kapasitesindeki gözle görülür artış olduğu ifade edildi.

Wuhan'da 17 Ocak'ta bir gün içinde 300 nükleik asit testi yapılabilirken, bu sayının şu an 20 bine yükseldiği belirtildi.

Nükleik asit testi kapasitesinin yükselmesiyle birlikte, testlerin hastalarla yakın temas kurmuş kişilerin tamamına uygulanmaya başlandığı aktarıldı.

Öte yandan, Wuhan'da durumu hafif olan hastaların da hastanelerde tedavi görmesi sağlanırken, 21 Şubat itibarıyla kent genelindeki hastanelerde tedavisi süren hasta sayısı 36 bin 680'e ulaştı. Bu, ayrıca aynı gün resmî makamlarca açıklanan toplam kesinleşmiş vaka sayısına da eşit.

Kent genelindeki tarama çalışmaları da sıkılaştırılırken, 17-19 Şubat arasında koronavirüsü taşıyan ancak hastaneye başvurmamış 168 hasta tespit edildi.

Wuhan'da 19 Şubat itibarıyla yeni kurulan kabin hastaneler dâhil olmak üzere çeşitli büyüklükteki hastanelerin toplam yatak kapasitesi de 36 bin 770'e yükseldi.

Wuhan Belediye Başkan Yardımcısı Hu Yabo, basına yaptığı açıklamada, 25 Şubat itibarıyla kent genelindeki hastanelerde bulunan yatak sayısının 150 bine ulaşacağını söyledi.

Bu arada, harcanan yoğun çabalar sayesinde, Wuhan'daki sağlık personelinin salgının başlangıcında yaşadığı koruyucu malzeme yetersizliği sorununun da çözüldüğü bildirildi.

Sadece 20 Şubat gününde kent genelindeki hastanelere 99 bin 282 adet koruyucu giysi ve 173 bin 332 adet N95 tipi cerrahi maske gibi malzemeler dağıtıldığı ifade edildi.

Bunun yanında, Çin'in diğer bölgelerinden 24 bin 226 sağlık personelinden oluşan 178 ekibin de Wuhan'daki salgınla mücadele çalışmalarına katıldığı açıklandı.