Wuhan salgını Pandora'nın kutusunu açtı

Wuhan salgını Pandora'nın kutusunu açtı

Ticaret yoksa ölüm de yok.

Artık konunun sadece yabani hayvanlarla ilgisi yok, konu aynı zamanda insanları ilgilendiriyor.

Yasadışı deniz ürünlerinin Wuhan'da satılmasıyla Pandora'nın kutusu açılmış oldu. Onlarca ölüm ve Dünya Sağlık Örgütü'nün yayımladığı üç aydan kısa süreli küresel çapta uyarıya tanıklık ediyoruz.

Salgını kontrol altına almak için her türlü çabayı göstermeliyiz ancak aynı zamanda sorunun kaynağındaki vahşi yaşama girmek ve sürekli aynı yere çıkan bu döngüye son vermek zorundayız. Zira İlk araştırmalara göre virüs tıpkı 2003 yılındaki SARS krizinde olduğu gibi önce yabani hayvanlarda ortaya çıktı ve ardından insanlara bulaştı.

BİLİM İNSALARI BİR YIL ÖNCE UYARDI

Paradoksal olarak Çin'deki en gelişmiş virüs araştırma enstitülerinden birisi olan Çin Bilimler Akademisi Viroloji Enstitüsü, hastalığın ilk olarak ortaya çıktığı deniz ürünleri pazarından 15 kilometreden az bir mesafede yer almaktadır.

Çin Bilimler Akademisi Viroloji Enstitüsü'nden bir araştırmacı, 2018 yılında "SARS'ın uzun yıllardır geri dönüş yapmamasına rağmen doğada SARS benzeri virüslerin hala var olduğu" konusunda kamuoyunu uyarmıştı.

Ne yazık ki Çinli araştırmacının uyarıları bir sene sonra gerçek oldu.

DAHA NEYİ BEKLİYORUZ?

Aslında son yıllarda kuş gribi, Ebola ve MERS dâhil olmak üzere dünyadaki yeni bulaşıcı hastalıklarda gözle görünür bir artış gözlemlenmekte ve bulaşıcı hastalıkların yüzde 70'ten fazlasının kaynağı da yabani hayvanlardır.

Yabani hayvanların yakalanması, taşınması, ticareti ve katliamları bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarıyor. Suçlanması gereken yarasalar değil yabani hayvan pazarları, onları satan restoranlar ve tüketici oburlardır.

Ahmaklık, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektedir.

Vahşi hayvanların ticaretini kalıcı ve kapsamlı bir şekilde yasaklayamazsak, daha ciddi salgınlar bizi bir sonraki turda bekliyor olacak.

Kaynak: China Daily