Wuhan karantinası keyfi bir karar değil

Wuhan karantinası keyfi bir karar değil

11 milyondan fazla nüfusu olan Wuhan'ı karantina ile kapatmak, uluslararası toplumda sert eleştirilere yol açtı. Bazı yabancı akademisyenler karantinanın yasallığı konusunu gündeme getiriyor. Arizona Eyalet Üniversitesi Halk Sağlığı Hukuk Merkezi Direktörü Profesör James G. Hodge Jr, böyle bir hareketin "kesinlikle insan hakları ihlaline yol açacağına ve Amerikan Anayasasına aykırı olduğuna" inanıyor. New York Times'a konuşan Hodge, "karantina açık bir şekilde aşırı bir uygulama." dedi.

İlk olarak, Wuhan Çin'de bir şehir, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) değil. Dolayısıyla ABD Anayasası Çin topraklarında geçerlilik teşkil etmiyor. İkincisi, böyle bir yargılama kararını ABD'ye kimse veremez.

New York Times makalesinde, "Çin, sosyal, politik ve etik kaygılarla dolu uzun ve karmaşık bir süreçte karantinalar ile dengeli adımlar atmaya çalışıyor." satırlarına yer verildi. Gerçek şu ki, böyle bir söylemin kesinliği olamaz. Buradaki hesaplama çok yönlüdür. Örneğin, Çin'de karantina zamanlaması hakkında bir tartışma var. Bazıları hükümeti salgının erken evresinde önlem almadığı için sorguluyor. Şehir içindeki nüfusun dış dünyadan fiziksel olarak izole edilmesinin, hastalığın yayılmasını engelleyeceği de internette en çok konuşulanlar arasında.

"KARAR GENİŞ BİR MÜZAKERE SONUCU ALINDI"

Çin Mühendislik Akademisi'nden Li Lanjuan, şehri karantinaya alma kararının geniş bir müzakere ile verildiğini söyledi. Li, "Bu konuda insan faktörünü göz önünde bulundurmalıyız, bu yüzden karar vermeden önce birkaç gün gözlemledik. Wuhan ile ilgili geçmişi olan hastaların vakaları doğruladığında, hükümetin bunu kontrol etmek için katı önlemler alması gerekiyordu." ifadelerine yer verdi.

Açıkçası pek fazla seçenek yok. Hastalığın kontrolsüz yayılmasına izin verilirse, daha fazla insan enfekte olacak. Önlemler alınmayıp bu insanların yaşama hakları garanti altına alınmazsa, "insan hakları" gündeme taşınırdı.

Danıştay'ın 26 Ocak'taki basın toplantısında açıklandığı üzere, Ulusal Sağlık Komisyonu mevcut aşamayı hastalığa karşı koymada kritik olarak görüyor. Bahar Şenliği'nin bu haftasında, Çin geleneği, birçoğu tekrar işe dönmeden önce ailelerin birbirleriyle zaman geçirmeleri içindir. Bu, diğer insanlarla teması en aza indirmek ve dezenfeksiyon önlemleri almak için en iyi zamandır.

KRİTİK SÜREÇ SÜRÜYOR

Ulusal Sağlık Komisyonu mevcut aşamayı hastalıkla mücadelede kritik zamanlar olarak yorumluyor. Çin geleneklerine göre Bahar Bayramı ailelerin bir araya gelmesi gereken bir gündür. Bu süreçte en az temas ve dezenfektasyon sağlanmalı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2013 yılında yaptığı bir konuşmada, "Ayakkabının uyup uymadığı, yalnızca giyen bilir." demişti. Bu söylem bugün Wuhan'da olan biteni saptırmaya çalışanlar için doğru bir tespit oluşturdu.

Kaynak: CGTN / Huang Jiyuan