Wuhan hayatla dolup taşıyor

Wuhan hayatla dolup taşıyor

Fiona Sim / CGTN

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgının başlangıcından bu yana, toplu test yaptırmanın ve Çin'in yaptığı gibi virüsün hareketini dondurmanın önemini vurguladı. Çin'in virüs karşıtı eylemlerini "otoriter" ve "insan hakları ihlalleri" olarak nitelendiren pek çok ülke, sıkı karantina önlemlerine direndi.

İngiltere, güneydoğusunda bir gecede yeni 4. seviyeye geçmesiyle yılbaşı ve Noel dönemi boyunca Covid-19 kısıtlamalarını artırırken, Çin'in deneyimlerinden nasıl ders çıkarabilir?

Pek çok sosyal medya kullanıcısının adlandırdığı üzere İngiltere'nin "Karantina 3" uygulaması, Noel'de kısıtlamalara beş günlük bir ara verileceğine dair önceki mesajlarından bir U dönüşü olarak geldi. Salgını özgürlük ve demokrasiyi tehdit etmek için tasarlanmış bir aldatmaca olarak görenler de dâhil olmak üzere bu ani karara verilen tepkiler sıkıntı ve kafa karışıklığına neden oldu.

ÇİN'İN DENEYİMLERİNDEN NASIL DERS ÇIKARILABİLİR?

4. seviye önlemleri yürürlüğe girmeden önce, bu bölgeleri terk eden bir insan akını, İngiltere hükümetinin "evde kal ve güvende kal" çağrılarına çok uzaktı.

Çin, Hubei eyaletindeki Wuhan kentinin kapatıldığını duyurduğunda, Çin takvimindeki en büyük kültürel kutlaması olan Bahar Bayramı veya dünyanın bildiği üzere Çin Yeni Yılı'nın zirvesindeydi.

11 milyon nüfusuyla 9 milyon nüfuslu Londra büyüklüğünde bir kent olan Wuhan, bir gecede seyahat etmeyi yasakladı ve başkent Beijing tüm büyük Yeni Yılı kutlamalarını iptal etti.

Bu, Wuhan halkı için büyük bir fedakârlıktı. Sağlık çalışanları Wuhan'daki mücadeleye yardım etmek için süresiz olarak evlerinden ayrıldıkça aileler bölündü ve milyonlarca insan, koronavirüsün yayılmasını durdurmak için evlerinde derhal tecride girdi.

CGTN'nin "Karantina: Wuhan'da Bir Ay" adlı belgeseli, yeni gerçekle başa çıkmaya çalışan sağlık çalışanlarının, parti yetkililerinin, gönüllülerin ve halkın gözyaşlarını gösteriyor. Wuhan sakinlerinin, yerel hükümetin yavaş tepkisini eleştirmesi Hubei'deki birkaç üst düzey sağlık görevlisinin görevden alınmasına neden oldu, ancak onlar alınan önlemlere uyum sağlamadaki kararlılıklarını göstermiş oldular.

İNGİLTERE'DE COVID-19 SONUCUNDA 700 BİN KİŞİ YOKSULLUĞA SÜRÜKLENDİ

İngiltere'de de benzer fedakârlıklar yapıldı. Zorunlu çalışanlar, marttaki ilk karantinadan bu yana sebat ettiler; yüzlerce sağlık personeli ve kamu hizmeti çalışanı, iş başında Covid-19'a yakalanarak öldü. İngiltere'de bu yıl on binlerce yeni gıda bankası kullanıcısı ortaya çıktı ve Legatum Institute adlı bir düşünce kuruluşunun çalışmaları, Covid-19 sonucunda 700 bin kişinin yoksulluğa sürüklendiğini ortaya çıkardı.

Her gün yüzlerce ölümün olduğu İngiltere'de, hükümetin politikaları ve halkının tutumu önümüzdeki birkaç hafta boyunca çok önemli olacak.

İngilizler, sivil özgürlükleri de içeren İngiliz değerleriyle gurur duyuyorlar, ama ne pahasına? Çin gibi ülkelerin kanıtladığı gibi, kitleleri korumak için bireysel özgürlüklerden geçici olarak feragat etmek çoğu zaman gereklidir. Bunun insanlar için çok yüksek bir bedel olduğu kanıtlandı.

Covid-19 kısıtlamalarına meydan okuyan maske ve aşı karşıtı duyguların ve önlemleri ihlal eden büyük toplulukların artışı, bilime dayalı yaklaşıma değer veren herkesi endişelendirmelidir. Covid-19, bir kişinin kişisel kararlarına ve değerlerine göre olanak tanıyan, kontrol edilebilir, özerk bir varlık değildir.

Risk alarak insanların hayatlarıyla oynanmamalı. Bazıları, alınan tedbirleri göz ardı etmenin salgın sırasındaki zayıf yönetişime bir tepki olduğunu savunuyor, fakat İngiliz halkı sorumluluktan kendini muaf tutmak için liberal demokrasiyi bir neden olarak kullanmamaya dikkat etmelidir.

WUHAN HAYATLA DOLUP TAŞIYOR

Ulusal İstatistik Bürosu'nun son verilerine göre, nüfusun yüzde 16'sı olmalarına rağmen çalışma çağındaki engelliler İngiltere'deki Covid-19 ile ilgili ölümlerin üçte ikisini oluşturuyor.

Çoğunluğun eylemleri, savunmasız azınlık üzerindeki etkiyi belirler. Yaşlı ya da genç, sağlıklı ya da engelli, hiç kimsenin hayatı bir başkası üzerinde korumaya değer değildir. Maske takmak, sosyal mesafeye uymak, sevdiklerinizden uzakta bir Noel geçirmek, bunların hepsi, bir milyon can kaybının tsunami boyutundaki trajedisine kıyasla okyanusta birer damladır.

Wuhan halkının kanıtladığı gibi, hayatın kutsallığını koruyacak kadar büyük bir fedakârlık yoktur. Onlar zorluklara rağmen, umut ışığı olarak kaldılar. TikTok'un Çinli muadili Douyin'de, insanların tecrit sırasında yaptıkları aslan dansı ve evlerinin camlarından destek için bağırmaları gibi salgındaki yaratıcı mekanizmalarıyla ilgili video derlemeleri, karantina sırasında viral hale geldi.

Neredeyse salgının başlamasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Wuhan hayatla dolup taşıyor ve her şey yeni bir normale dönüyor. Milyonlar yalnız geçecek bir Noel dönemine hazırlanırken, Wuhan'ın başarısında güç ve umut bulmaları gerekir. Onların bu fedakârlıkları boşuna olmamalı.