Wuhan haberlerinde gerçeğe sadakat tek ölçüt olmalı

Wuhan haberlerinde gerçeğe sadakat tek ölçüt olmalı

Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan kentindeki koronavirüs salgını, yönetimin milyonlarca insanın yaşadığı şehri karantina altına almasından sonra dünyanın en çok konuştuğu konular arasında yerini aldı. Kentin karantinaya alınmasına ek olarak yabani hayvanların ticaretinin yasaklanması, Bahar Bayramı'nın uzatılması, yolcuların sağlık taramasından geçirilmesi ve Wuhan'da yeni bir hastanenin inşa edilmesi gibi önlemler de hayata geçirildi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping konuyla ilgili olarak açıklama yaparken, Başbakan Li Keqiang da durumu ilk elden incelemek için Hubei eyaletine gitti. Salgının ortaya çıkmasından itibaren şeffaf bir bilgilendirme süreci işleten Çin, resmi açıklamalar ve medya aracılığıyla güncel bilgileri paylaşmaya devam ediyor. Uluslararası kamuoyunu tatmin eden bu etkili yönetim benzer durumlarla karşılaşma ihtimali olan diğer ülkelere de örnek teşkil etmeli.

SİYASİ MANİPÜLASYONDAN VAZGEÇİLMELİ

Süreç içinde üzücü olansa kimi medya organlarının olayları haberleştirirken sorumsuz davranmasıdır. Örneğin South China Morning Post gazetesi 25 Ocak'ta "Koronavirüs krizi Çin bürokrasisinin hatalarını ortaya çıkardı." başlıklı haberde merkezi hükümeti itibarsızlaştırmaya çalışırken Asia Times ise daha ileri giderek "Çin rüyası Wuhan'da kâbusa döndü." manşetini tercih etti.

Siyasetle ilgisi olmayan felaketin çıkar için kullanılması, halkın endişelerinin istismar edilmesi, yönetime karşı güvensizlik yaratılması için atılan sorumsuz adımlar durumun politize edilmesinin açık kanıtları.

Bir başka ifadeyle gerçeği olduğu gibi yansıtmak yerine olguları liberal şekilde yorumlamayan ve önyargı filtresini devreye sokanlar siyasi arzularını tatmin etmek istiyor. Bununla birlikte Reuters ve BBC gibi diğer medya kuruluşlarının ise görece daha salgına görece daha rasyonel yaklaştığı dikkat çekiyor. Örneğin; Reuters virüs ile ilgili nesnel bir "gerçeklik tablosu" oluştururken BBC ise "Çin koronovirisü: Rehberlik içeriği" adıyla bir haber yayımladı. Bu tip içerikler salgına karşı siyasi spekülasyondan uzak nesnel bilgilerin aktarılması anlamına geliyor.

SOSYAL MEDYA YALANLARINA DİKKAT

Spekülasyonu konusunda işaret edilmesi gereken bir başka mecra ise kaynağı belli olmayan fotoğraf ve videoların yayıldığı korkuyu besleyen sosyal medya platformlardır. Genelde bu platformlar bağlam dışında kullandıkları materyaller ile mevcut tablonun yanlış aksettirilmesine sebebiyet vermekteler. Sosyal medyada Çinli bir kullanıcının yarasa yeme videosu çok yayıldı ancak bu görüntüler beş yıl önce Wuhan'da değil, Pasifik'te bulunan Palau Adası'nda çekilmişti.

Sonuç olarak koronavirüsü ile ilgili haberler yaparken eğer gizli bir ajanda yoksa gerçeklere bağlı kalmak ve onları olduğu gibi aktarmak krizle başa çıkmada tek çözüm yolu olmalı.

Kaynak: CGTN / Andrew Korybko