Wei Fenghe ve Rajnath Singh'da itidal mesajı

Wei Fenghe ve Rajnath Singh'da itidal mesajı

Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe ile Hindistanlı mevkidaşı Rajnath Singh Shanghai İş Birliği Örgütü (ŞİÖ)  Savunma Bakanları Toplantısı'nda bir araya geldi. Oturum arasında tarafların birbirlerini itidalli davranmaya çağırdığı kaydedildi.

İki ülke arasındaki fiili sınır olan LAC boyunca mevcut durum gerginliğini koruduğundan ŞİÖ Dışişleri Bakanları toplantısında yaşanan bu adım olumlu bir gelişme olacaktır. Mayıs ayında, özellikle de haziran ayında Galwan Vadisi'ndeki ölümcül çatışmadan sonra, gerilimin artmasından bu yana, LAC boyunca sürtüşme alanları önemli ölçüde genişledi. Gelişen düşmanca atmosfer, LAC boyunca çatışma tehdidi oluşturuyor.

Wei ve Singh'in verdiği mesajdan yola çıkarak, hem Beijing hem de Yeni Delhi'deki karar vericiler, zararlı potansiyelin farkında ve dünyanın en kalabalık iki komşu arasında bir savaşa dönüşmemesi için çabalıyorlar. Her iki taraf da diğerinin "sorumlu" olduğu konusunda ısrar etse de, işlerin kızışmasını istemiyor. Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın arabuluculuk teklifine, iki ülke de herhangi bir ilgi göstermedi. Hindistan'daki Çin Büyükelçiliği'nden bir sözcü, "Çin ve Hindistan, sınır anlaşmazlıklarını iki taraflı olarak çözme yeteneğine sahip." dedi.

WASHINGTON BÖLGESEL MÜDAHALE FIRSATI KOLLUYOR

Washington'la ticaretten jeopolitik çıkarlara kadar değişen çirkin bir çekişmeye karışan Washington, bölgesel meselelerde Beijing'in görmek istediği son şey.

Ancak daha da önemlisi, iki Asya devinin kültürlerinin özünde müdahaleci olmayan doğasının herhangi bir dürtüsel askeri pervasızlığı önleyeceğine olan güvene sahip. Her ikisi de onlarca yıl önceki kısa sınır savaşlarından birçok ders çıkardı.

İyi komşuluk bağları her iki tarafa da iyi hizmet etmiştir ve her iki tarafın da kalkınma için barışçıl bir ortama ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde kolayca terk edilmeyecektir. Beijing ve Yeni Delhi arasındaki ilişkilerin on yıllık süre içinde en düşük noktada olduğunu göz önüne alınırsa gerilimleri ön saflardaki parlama noktalarında yönetmeleri gerekir. Hint askerleri, Hint medyasının şovenizmiyle körüklendiğinden, Hindistan hükümetinin milliyetçi coşkuyu soğutması zorunludur.

Kaynak: China Daily