Washington'un hegemonik yasaları, “İnsan Hakları” ile alay ediyor

Washington'un hegemonik yasaları, “İnsan Hakları” ile alay ediyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası"nı onaylaması, kendisini itibarsızlaştırmaktan öteye geçmeyecek hegemonik bir harekettir.

Geçen aylarda, Çin karşıtı bazı ABD'li politikacılar "Bir Ülke, İki Sistem"i reddederek Hong Kong'un bir finans merkezi olarak ABD'den ayrılması gerektiğine dair absürt söylemlerle kamuoyu yaratmaya çalıştı.

Hong Kong ile ilgili yasa tasarısını ilk öneren ABD Senatörü Marco Rubio, Amerikan televizyon kanalı CNBC ile yakın tarihli bir röportajında, ABD'nin Hong Kong'a bir "iç mesele" olarak muamele etmesi gerektiğini söyledi. Daha sonra dalga geçercesine Çin'i ABD'nin iç işlerine müdahale etmekle suçladı.

ABD AÇIKÇA HEGEMONYASINI SÜRDÜRMEK İSTİYOR

Bu tür ters suçlamalar, Washington'un hegemonik zihniyetinin ve ikiyüzlülüğünün bir kanıtıdır. Hong Kong, ABD'nin değil, Çin'in bir parçasıdır. Hong Kong'un iç işlerine karışmak, uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkileri düzenleyen temel normları ihlal eden açık bir müdahale eylemidir.

Hong Kong'da beş aydan fazla süren vandalizm ve kundaklama, hukukun üstünlüğüne ve toplumsal düzene büyük zarar verdi. Kamuoyu güvenliği yok edildi. ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, kaotik durumu "izlenmesi gereken güzel bir manzara" olarak nitelendirdi. Diğer ABD'li politikacılar şehri ziyaret ettikten sonra Hong Kong'da herhangi bir şiddet görmediklerini söyleyecek kadar ikiyüzlü duruma geldiler.

ÇİN'İN GELİŞİMİNDEN KORKUYORLAR

Washington'un Hong Kong'a müdahale etmesinin asıl amacı, bazı yabancı medya kuruluşlarının açıkça belirttiği gibi Çin'in gelişimini engellemektir. Aslında, Amerika'nın politik çıkarlarına hizmet etmek için "insan haklarını" bir silah olarak kullanmak eski bir Washington hilesidir. Washington, on yıllardır küresel hakimiyetini korumak için, zaman içinde birçok kargaşa yarattı ve dünyanın birçok yerinde devrimleri kolaylaştırdı.

Hong Kong'un geleceği her zaman Çin'in "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesine bağlı olacaktır. Hiç kimse Çin'in Hong Kong'da refah ve istikrarı sürdürme konusundaki kararlılığını küçümseyemez. İkiyüzlü ABD'li politikacılar, "orman yasalarını" terk etmeli ve Hong Kong'u karıştırarak Çin'in gelişimi engelleme hayallerinden vazgeçmelidir. Aksi takdirde hayalleri suya düşecek ve çok üzülecekler.

Kaynak: Xinhua