“Washington, yeni ek gümrük vergilerini durdurmalı”

“Washington, yeni ek gümrük vergilerini durdurmalı”

Çin Ticaret Bakanlığı, Washington'ı, Çin menşeli ürünlere ek gümrük tarifesi uygulama şeklindeki yanlış girişimini durdurup Çin ile aynı istikamette ilerlemeye çağırdı.

Çin ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari müzakerelere değinen Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng bugün yaptığı açıklamada, iki tarafın ticaret heyetlerinin temaslarını sürdürdüklerini kaydetti.

Sözcü, ABD'nin Çin menşeli bazı ürünlere getirilecek ek gümrük vergisinin erteleneceğini ilan etmesine rağmen, ticaret müzakerelerine katılan herhangi bir tarafın yeni tarife uygulamasının, sürtüşmenin tırmanmasına yol açacağını ifade etti. Ayrıca bunun iki ülkenin liderleri tarafından G20 Osaka Zirvesi'nde varılan mutabakata da ciddi şekilde aykırı olduğuna işaret eden sözcü, Çin'in yeni ek gümrük vergisine şiddetle karşı çıktığını vurguladı. Gao Feng sözlerine şöyle devam etti:

"Washington yanlış eylemlerde bulunmaya devam ederse, Çin de karşı tedbirler almak zorunda. ABD'yi eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde sorunlara çözüm getirmeye çağırıyoruz. Çünkü bu, hem ABD'ye hem de dünyaya faydalı olacak."

ABD'nin yeni gümrük vergisini yürürlüğe koymasının, Çin'in ihracatına ve ekonomisine meydan okuma getireceğine dikkat çeken sözcü, ancak Çin'in çeşitli zorlukların üstesinden gelerek ulusal ekonominin ve dış ticaretin sağlıklı ve istikrarlı büyümesini koruyacağının altını çizdi.

Çinli sözcü, ABD'nin son girişimlerinin iki ülkenin çıkarlarına zarar vermekle kalmayıp küresel ekonomide durgunluğa da yol açacağını söyledi.

ABD'li bir finansal kuruluşun değerlendirmesinden bahseden Gao Feng, sıradan Amerikan ailelerin ek tarifeler nedeniyle her sene 100 milyar dolar bedel ödemesinin öngörüldüğünü sözlerine ekledi.