“Washington, vizyon sahibi kişilerin tavsiyelerini dinlemeli”

“Washington, vizyon sahibi kişilerin tavsiyelerini dinlemeli”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin ülkedeki vizyon sahibi kişilerin tavsiyelerini dinleyerek Soğuk Savaş zihniyetini terk etmesi, ikili ilişkilerin ileriye taşınması için Çin ile ortaklaşa çaba harcaması gerektiğini belirtti.

Sözcü Hua Chunying, ABD'li uzmanların ve eski siyasetçilerin Donald Trump yönetiminin Çin'e yönelik politikalarını eleştirmesini değerlendirdi.

Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin sıfır toplamlı oyun olmadığını, iki ülkenin çıkarlarının iç içe geçtiğini ifade eden sözcü, iş birliğinin boyutunun çok geniş olduğunu ve iki ülkenin ortak gelişme sağlayabileceğini bildirdi.

Çinli sözcü, iki ülkenin diyalog ve karşılıklı güveni artırarak ön yargı ve anlaşmazlıkları azaltması gerektiğinin de altını çizdi.

Hua Chunying, ayrıca ikili ilişkilerin istikrarlı gelişmesinin sağlanmasının, sadece iki ülke halklarının değil, uluslararası toplumun arzusu olduğunu dile getirdi.

Eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve eski Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, yaptığı değerlendirmede, ABD'nin Çin'le yaşadığı zıtlaşmanın bedelini ağır şekilde ödeyeceğini ifade etmişti.

Columbia Üniversitesine bağlı Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Başkanı Profesör Jeffrey D. Sachs da yaptığı açıklamada, Çin'in ekonomik kalkınma için çaba harcamasının meşru hakkı olduğunu belirtmiş, ABD'nin Çin'le girdiği ticaret savaşının kendi sorunlarını çözmeye yarar sağlamayacağını kaydetmişti.