Washington ve Beijing birlikte çalışmalı

Washington ve Beijing birlikte çalışmalı

Beijing ve Washington arasındaki anlaşmazlıklar devam ediyor. Washington görünüşe göre, gittikçe daha saldırgan tutum izlerken, iki ülkenin her yönüyle birbirinden ayrışması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dediği gibi, Çin-ABD ilişkilerinin iyi olması için 1000 neden olduğuna ve onu yıkmak için hiçbir şeyin bile olmadığı bir dünyadayız.

Muhtemelen dünyadaki en dolaylı ikili ilişki olan Çin-ABD ilişkisinin ciddi bir zorlukla karşı karşıya olduğu yadsınamaz. ABD'nin Çin'i bir düşman olarak tasvir ederek mümkün olan tüm araçlara başvuran ideolojik önyargılara sahip olması da tartışılmaz.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Beijing hakkında son derece agresif açıklamalar yapmaya devam ediyor. Bu tür yorumlar, söz düelloları ile Çin ile çirkin bir diyalog yaratılmak istenmektedir. Ancak Çin bu oyunun bir parçası olmamıştır.

Perşembe günü Çin ve Amerikan düşünce kuruluşlarına yönelik bir forumunda konuşan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD'yi "Çin hakkında tarafsız ve soğukkanlı algılamalar" geliştirmeye çağırdı.

Wang, ikili ilişkilerin geçmişe geri dönemeyecek demenin "tarihi tamamen görmezden gelmek ve baştan başlamak anlamına" geldiğini sözlerine ekledi.

"İKİ ÜLKEDE BUGÜNLERE KOLAY GELMEDİ"

Beijing, son kırk yıllık genel uyumluluğun kolay bir şekilde gelmediği ve iki ülkenin geçmiş başarılarına dayanması gerektiği iddiasında ısrarcı. Bu amaçla Wang, üç listenin hazırlanmasını önerdi: Birincisi, Çin ve ABD'nin ihtiyaç duyduğu ve birlikte çalışabileceği, ikili ve küresel olan tüm sorunları belirten liste, ikincisi diyalog yoluyla çözülebilecek farklılıkları belirten liste, üçüncüsü Çin-ABD ilişkileri üzerindeki etkilerini en aza indirmek ve bunlara zarar vermek için uygun yönetime ihtiyaç duyulan konular listesi.

Washington'un bu yapıcı mesajı dikkate alması ve ilişkilerin doğru yönde gelişmesine yardımcı olmak için kendi pozitif düşüncesini ve enerjisini ortaya koyması bekleniyor.

Kaynak: China Daily