Washington “Mavi Nokta Ağı”nı tanıttı

Washington “Mavi Nokta Ağı”nı tanıttı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Tayland'da düzenlenen Hint-Pasifik İş Forumu'nda "Mavi Nokta Ağı" isimli planını tanıttı. Amerika'nın sunduğu plan küresel alt yapı gelişimi için yüksek standartların belirlenmesini ve teşvik edilmesini öngörüyor. ABD ile birlikte Japonya ve Avustralya'da inisiyatife önderlik edeceklerini duyurdu.

Mavi Nokta Ağı'nın doğrudan isim vermese de doğrudan Çin'in önderliğindeki Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni hedef aldığı düşünülüyor. Financial Times gazetesi konu ile ilgili haberinde "ABD, Çin'in Kuşak ve Yolu'na rakip altyapı şemasını destekliyor." başlığını seçti.

Çin, Kuşak ve Yok İnisiyatifi çatısı altında eylül ayına kadar 136 ülke ve 30 uluslararası organizasyon ile 195 hükümetler arası anlaşma imzaladı. İmzayı atan taraflar arasında Asya-Pasifik Ekonomik İş Birliği Teşkilatı (APEC) de yer almakta ki Asya ülkeleri Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nden en fazla fayda sağlayan aktörler arasında yer alıyor.

BAŞARISIZLIĞA MAHKÛMDUR

Amerika'da bazılarının iddia ettiği gibi Kuşak ve Yol İnisiyatifi nüfuz alanı sağlamak için bir araç ise nasıl oldu da böylesine destek gördü? Benzer şekilde eğer Washington Mavi Nokta Ağı'nı Asya Pasifik'te ve dünyada karşılıklı yarar temelinde geliştirdiyse buna Çin ile diğer ülkeler de destekler. Buna karşın eğer Amerika, Mavi Nokta'yı bölgeyi bölmek ve kutuplaştırmak için masaya koyduysa o zaman bu plan başarısızlığa mahkumdur.

Washington yönetiminin uzun zamandır Asya-Pasifik bölgesine özel önem verse de ABD Başkanı Donald Trump'ın ASEAN Zirvesi'ne katılmaması bölge ülkeleri tarafından kendilerine dönük bir aşağılanma olarak görüldü.

AMERİKA'NIN SAMİMİYET TESTİ

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, pazar günü yaptığı açıklamada Asya Pasifik bölgesindeki doğrudan yatırımların 1,6 trilyon dolara ulaştığını anımsatarak rakamın Çin'in yaptığı doğrudan yatırımların çok üstünde olduğunu belirtti. Ross "Bu rakamlar ileride daha da büyüyecek." diye ekledi.

ABD'nin "Mavi Nokta Ağı" Washington'ın daha büyük rakamlara ulaşacağının işareti olabilir ancak bu plan asla Çin'i engellemek ya da Çin'in bölge ülkeleri ile iş birliğini engellemek için kullanılmamalıdır. Bunun yerine akılcı olan hem Amerika'nın hem Çin'in birlikte Asya Pasifik'te iş birliğine yönelmesidir.

Washington planlarının başarıya ulaşmasını istiyorsa kelimelerden daha fazlasını sunmalı ve samimiyetini kanıtlamalıdır. Samimiyetin göstergesi, tarafların toptan kaybettiği mücadele yöntemini bırak "kazan-kazan" mantığına yönelmektir. Çin tıpkı diğer tüm Asya Pasifik ülkeleri gibi Amerika'dan dürüstlüğünü kanıtlamasını bekliyor.

Kaynak: Global Times