Washington'ın gerçeklikten uzak iddiaları

Washington'ın gerçeklikten uzak iddiaları

China Daily Başyazısı

Görevde kalacağı günleri sayan mevcut Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi görünüşe göre, Çinli yetkililere ve iş yerlerine "yaptırımlar" uygulamaya hazırlanıyor.

Haberlere göre, bu yönetim bazıları Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde olan en azından 12 kadar Çinli yetkiliye Hong Konglu 4 milletvekilinin milletvekilliklerinin iptal edilmesinde iddia edilen rolü ile ilgili olarak "yaptırımlar" koymayı planlıyor ve Çin'in en büyük yonga yapımcısı SMIC'i ve ulusal offshore petrol ve gaz üreticisi CNOOC'u Çin ordusu ile bağları olduğu iddiasıyla yaptırım uyguladığı Çinli şirketlere eklemesi bekleniyor.

YASA, BARIŞ VE DÜZENİN KURULMASINA YARDIM ETTİ

Washington daha önce Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam, mevcut polis şefi ve diğer üst düzey yetkilileri ağustosta Hong Kong'un özerkliğini zayıflattıkları gerekçesiyle yaptırım listesine almıştı.

Birçok kişi mevcut ABD yönetiminin, başkan seçilen Joe Biden görevi devralmadan birkaç hafta önce Biden'ın yönetiminin basması için mümkün olduğu kadar çok siyasi ve diplomatik mayın döşemek için, Çin ile gerginlikleri artırmaya niyetli göründüğünü ileri sürüyor.

Ama bu Washington'ın Hong Kong'da yürürlüğe sokulan ulusa güvenlik yasasına düşmanlığının arkasındaki asıl nedeni gölgelememeli yani, yasanın ABD'nin Hong Kong'u Çin ana karasına sızmak ve siyasi sistemini değiştirmek için bir köprü başı olarak kullanma girişimlerini etkin biçimde engellemesi.

Yasanın yürürlüğe konmasından sonra, Sivil Toplum Kuruluşları (STK), akademik kurum ya da ticari danışmanlık şirketleri kisvesi altında Hong Kong'da sürdürülen yabancı yıkıcılar hızla kenti terk ettiler; ayrılıkçı gruplar aceleyle kendilerini dağıttılar ve Beijing'e karşı siyasi entrikalarda yabancı güçlerle iş birliği yapan siyasi fanatikler kendi kendilerine sürgüne gittiler. Yasa, özel yönetim bölgesinde bu tür ajitasyon ve gizli anlaşmalara karşı etkili bir caydırıcı olarak barış ve düzenin kurulmasına yardım etti.

WASHINGTON'IN GERÇEKLİKTEN UZAK İDDİALARI

Ve Huawei, ZTE ve ByteDance gibi Çin teknoloji devlerini boğmaya yönelik ümitsiz çabalar gibi, SMIC ve CNOOC şirketlerini hedef almak Washington'ın Çin'in kalkınmasını durdurmaya yönelik topyekûn kampanyasının bir parçası.

Washington'daki Çin'e karşı şahinlik taraftarları ne zaman, asıl olarak Çin'in içişleri olan Hong Kong'un işlerine karışsalar bu hareketleri "demokrasi", "medeni haklar" ya da "özgürlük" adına olduğu iddiasıyla meşrulaştırıyor. Ama dünyayı böyle dilbaz bir ikiyüzlülükle kandıramazlar.

Kolayca etkilenen zihinleri azdıran onların çürümüş ve küstah davranışı ve başlattıkları kötü ateşleri söndüren de ulusal güvenlik yasası.