Washington için Soğuk Savaş bitmedi

Washington için Soğuk Savaş bitmedi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin Duvarı'nın yıkılışının 30. yıl dönümünde yaptığı konuşmada Çin ve Rusya'yı hedef alarak kitleleri yeniden Soğuk Savaş zamanına götürdü. Pompeo'nun narsist açıklamaları müttefikleri tarafından dahi ciddiye alınacak gibi değil ve Amerikalı diplomat Washington ve müttefikleri arasındaki sorunlara çözüm sunmaktan uzak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, The Economist dergisine verdiği röportajda Avrupa ülkelerinin "uçurumun kıyısında" olduğunu söyledi. İşte Amerika'nın Avrupa'nın önde gelen ülkelerini getirdiği durum budur. Kendini büyük bir karmaşanın içinde bulan Avrupa, Avrupa Ekonomik Birliği'nden Avrupa Birliği'ne (AB) güçlü bir pazar inşa etti ancak bu organizasyonlar siyasi birlik oluşturamadığı için kendini dünyaya açık biçimde ifade edemedi. Sözüm ona birbirine bağlı değerler de iç sorunların çürüttüğü Avrupa'ya çözüm sunamadı.

ÇELİŞKİLER GÜNDEN GÜNE ARTIYOR

Diğer taraftan Avrupa ve ABD arasındaki çelişkiler de günden güne artıyor. ABD kendini yeniden "büyük" yapmaya çalışırken Avrupa için çok fazla şey yaptığını düşünüyor ve Avrupa'dan daha fazla çıkarlarına hizmet etmesini istiyor. Ticaret gerilimi ya da NATO'ya ayrılacak savunma bütçeleri arasındaki tartışmanın perde arkasında Washington'ın bu bakış açısı yer almakta.

Avrupa'nın önündeki en büyük tehdit ise ekonomik durgunluk ve Amerika'nın bu konuda da yardımcı olması beklenmiyor. Her ne kadar Pompeo Avrupa ile ticareti artırmak istediğini söylese de bunun "birlikte katıldıkları serbest ticaret tarihi ile uyumlu olması" gerektiğini iddia etti. Bu ifade Beyaz Saray "Önce Amerika" siyasetinden vazgeçmeyeceğini işareti olarak kabul edilebilir.

ÇIKAR BİRLİĞİ KALMADI

Washington yönetimi hala Avrupa'yı modası geçmiş bir bayrak altında kendisine eklemlemeye çalışıyor ancak durum farklı. Macron'un vurguladığı gibi "Avrupa ileriye gitmek de zorlanıyor" ve "Amerika stratejik meselelerde hızlıca arkasını dönüp gidiyor." Macron'un cümlelerine bakılacak olursa Avrupa hala Amerika'ya güvenmek istese de taraflar arasında artık bir çıkar birliği bulunmuyor. Daha da önemlisi artık Amerika'nın kendisi dahi değişti.

Pompeo konuşmasında "özgür dünya ülkelerinin" Amerikan Devrimi, İkinci Dünya Savaşı'nın bitimi ve Berlin Duvarı'nın çökmesiyle kazanılan değerler için Çin ve Rusya'ya karşı birlikte çalışması gerektiğini iddia etti. Buna karşın Pompeo'nun tek beklentisi Çin karşıtlığında kendisine hizmetçi temin etmek. Beyaz Saray'ın "Önce Amerika" ve Soğuk Savaş mantığı Avrupa'nın ne derece acı çekeceği ya da çıkar sağlayacağını umursamıyor.

Avrupa kendisini ahmak yerine koydurtmayacak.

Kaynak: Global Times /  Mu Lu