Washington, Beijing'i kuşatmak için Moskova'yı yanına çekmek istiyor

Washington, Beijing'i kuşatmak için Moskova'yı yanına çekmek istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, pazar günü TASS haber ajansına verdiği röportajda Moskova yönetiminin Washington'ın Rusya ile Çin Halk Cumhuriyeti'nin arasını açma planını gördüklerini ve Amerika mutlu etmek için Beijing ile ilişkilerini kötüleştirmeyeceklerini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bir süredir Çin'i kuşatmak için diğer ülkeleri kendi yanına çekerek ittifak kurmak istiyor. Çok sayıda Amerikalı siyasetçi Rusya ve Çin'i tehdit olarak algılasalar da son zamanlarda Çin'in etkisini kırmak için Moskova'yı yanlarına çekmeyi öneriyorlar. Örneğin, eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, mevcut lider Donald Trump'a Rusya ile çalışmasını tavsiye etti. Buna karşın ABD'nin bu tip planları başarısızlığa mahkûmdur.

Kimi Amerikalılar halen Soğuk Savaş mantığından kurtulamıyorlar. Amerika'nın Sovyetler Birliği'nin Çin ile birlikte kuşatma stratejisi 1970'lerde işe yaradı ve o günlerde iki ülke arasında tansiyon yükseldi. 21. yüzyıldaki durum ise oldukça farklı. Zira küreselleşme çağında Rusya Sovyetler Birliği'nin katı ideolojik hattında değilken başka ülkeleri kuşatmak için ittifaklar kurmanın da modası geçti.

ÇİN VE RUSYA ARASINA KAMA SOKULMASINA İZİN VERMEYİZ

Çin ve Rusya arasındaki ilişkiler son on yılda hızla gelişmekte. İki ülke temmuz ayında ilişkileri yeni dönem için kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine yükseltirken iş birliği tüm önemli alanları kapsıyor.

Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çarşamba günü Rus meslektaşı Lavrov ile yaptığı telefon görüşmesinde hiçbir kişinin ya da dış gücün Beijing ve Moskova arasındaki stratejik güvene kama sokamayacağını belirtti.

Amerika'da bu durumu görmeli ve iki ülke arasındaki provokasyonlara son vermelidir. Üstelik Çin ile bağları koparmak Amerika'nın kendisi için dahi zordur. Örneğin; teknoloji alanındaki kopuş ya da ekonomilerin birbirinden tamamen bağımsız hale gelmesi dünyayı daha istikrarsız hale getirecektir.

ÇİN DÜNYANIN MERKEZİNE DOĞRU İLERLİYOR

Amerika'nın Çin'i kuşatmak için ittifaklar kurma planını imkânsız hale getiren diğer bir etken de Beijing yönetiminin dünyanın geri kalanıyla bütünleşme sürecidir. Doğrudan Dış Yatırımlar İstatistik Belgesi'ne göre Çin 2018 yılında 188 ülkeyi kapsayan yatırımları ile dünyada dış yatırım alanında ikinci ülke haline geldi. Çinli şirketlerin giderek küresel marka haline gelmesinin yanı sıra ülke reform ve dışa açılma politikası da "köklü kopuş" teorilerinin bir fantezi olarak kalacağını kanıtlamakta.

Mevcut tablo göz önüne alındığında sadece Rusya değil hiçbir ülke Amerika'nın Çin'i kuşatma siyasetine gönüllü olarak katılmayacaktır. Çin'in dünyanın merkezine ilerleyişi devam ederken Amerika Birleşik Devletleri ise Soğuk Savaş adasında kendini tecrit etmektedir.

Kaynak: Global Times